Провал Орбана в Угорщині: Бабіш виступав на підтримку, Мацінка шкодує про втрату союзника

Віктор Орбан і Петер Мадяр

За результатами парламентських виборів в Угорщині втрачає владу дотеперішній прем’єр Віктор Орбан, відомий своєю гостро антиукраїнською позицією. Його суперник Петер Мадяр, партія якого здобула конституційну більшість і зможе прибрати з основного закону Угорщини внесені туди Орбаном антидемократичні елементи, обіцяє повернути свою країну до демократії і до Європи.

Але ще зовсім напередодні виборів аж на такий результат сподівався мало хто. Навпаки: не виключалася можливість, що завдяки специфічній виборчій системі і адміністративному ресурсові Орбан зможе зберегти владу.

І серед тих, хто бажав йому зберегти прем’єрську посаду, яку Орбан незмінно обіймає вже майже 16 років, були не тільки Кремль і влада США, для яких той був близьким союзником, а й прем’єр-міністр Чехії, голова партії ANO Андрей Бабіш. Після очевидної перемоги Мадяра Бабіш привітав його і запросив до Чехії.

А ще в суботу, напередодні недільних угорських виборів, чеський прем’єр прямо виступив на підтримку Орбана. Той, мовляв, завжди боровся «за сильнішу Європу і угорські національні інтереси». «У бурхливі часи вибір стабільності і випробуваного керівництва важливіший, ніж будь-коли», — заявив Бабіш. При цьому численні критики Орбана звертають увагу, що він робив усе якраз на шкоду Євросоюзу.

В уряді шкодують через програш Орбана, опозиція радіє

Тим часом програш дотеперішнього угорського прем’єра засмутив міністра закордонних справ Чехії, голову партії „Motoristé sobě“ Петра Мацінку. «Орбан — це, звичайно, союзник, якого наш уряд втрачає», — сказав лідер євроскептичної партії.

Але він висловив сподівання, що й Петер Мадяр теж не буде «пробрюссельським». За його словами, чеський уряд хоче мати «коректні і надстандартні» відносини з майбутнім урядом Угорщини.

Таке ж сподівання — що Мадяр не буде «ідеологічно повністю відмінним від того, що робив Орбан», — висловив і міністр промисловості і торгівлі Чехії, заступник голови ANO Карел Гавлічек.

Натомість представники нинішньої чеської опозиції, партії якої складали попередній проєвропейський уряд Чехії, привітали поразку Віктора Орбана і перемогу Петера Мадяра. Наприклад, попередній прем’єр Петр Фіала (партія ODS) заявив, що зміна в Угорщині — погана вістка для Бабіша і Мацінки, але чудова для Європи.

«Я радий, що популізм і плазування перед Путіним зазнали поразки. Я вірю, що ця поразка є початком кінця цього стилю політики в усій Центральній Європі. І я вірю, що слідом за Угорщиною підуть і Словаччина і Чехія», — заявив Фіала.

Привітав той факт, що «в Угорщині перемогла демократія», і президент Чехії Петр Павел. І це, вважає й він, добра новина для Європи: «люди хотіли зміни і європейського спрямування».

Майбутній прем’єр не проти України

Тим часом у Будапешті Петер Мадяр, виступаючи з оголошенням своєї перемоги в неділю, наголосив, що як наступний прем’єр хоче бути надійним партнером у Євросоюзі й НАТО, а також перебудувати і розширити співпрацю Вишеградської групи, до якої також належать Чехія, Словаччина і Польща.

Він також дав зрозуміти, що зніме блокування офіційним Будапештом позики Україні від ЄС на суму в 90 мільярдів євро, до якого вдався Орбан, — але виступив проти ідеї прискореного вступу України до ЄС, заявивши, що всі країни мають пройти однаковий шлях.

Мадяр також висловив готовність зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським ближчим часом.

А в Києві Зеленський привітав Мадяра з «переконливою перемогою» і додав: «Важливо, коли перемагає конструктивний підхід. Україна завжди прагнула добросусідських відносин з усіма у Європі, і ми готові розвивати співпрацю з Угорщиною».

А міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, теж привітавши Мадяра і угорський народ із «демократичними, прозорими та історичними парламентськими виборами», повідомив: «Знімаємо рекомендації громадянам утриматися від поїздок до Угорщини». Такі рекомендації були видані напередодні угорських виборів через антиукраїнську кампанію, на якій ішла до цих виборів влада Орбана.