Рембрандт в Остраві: Галерея образотворчого мистецтва відчинила свої двері після реконструкції
Цього року Галерея образотворчого мистецтва в Остраві відзначає 100-літній ювілей. До цієї дати її оновили — протягом останніх шести місяців тут відбувалася масштабна реконструкція. У вівторок, 13 січня, галерея знову відкрила двері для відвідувачів, представляючи оновлені експозиційні та публічні простори.
100 років тому Острава була потужним промисловим центром, якому бракувало належних виставкових просторів для розвитку мистецтва. Виникнення галереї насамперед пов’язують з ім’ям остравського будівельника Франтішека Юречки, який вирішив подарувати місту значну частину своєї колекції образотворчого мистецтва, розповідає Їржі Юза, директор Галереї образотворчого мистецтва Острави.
«На жаль, Франтішек Юречек не дожив до урочистого відкриття — він помер приблизно за пів року до нього. Втім, він заповів товариству свою колекцію, адже будівництво вже тривало і було очевидно, що все успішно завершиться й Острава матиме справді гідну будівлю для експонування образотворчого мистецтва — таку, як у Брні, де вже існував Дім мистецтв, і в Празі, адже саме галерея модерного мистецтва була для них зразком, який вони часто відвідували. Згодом було оголошено відкритий архітектурний конкурс, переможцем якого став проєкт архітекторів Франтішека Фіали та Владіміра Валленфельса — на той час молодих архітекторів, учнів Яна Котери, а пізніше Йозефа Ґочара. Натхнення музеєм Котери в Градці-Кралове помітне і в плануванні цієї будівлі».
Протягом століття Остраві вдалося зберегти будівлю у досить автентичному вигляді. Остання реконструкція — це намагання ще більше повернутись до первісного вигляду та відтворити характер і атмосферу 1926 року. На фасадну стіну будівлі і до вестибюля повернулися кульові світильники, м’яке світло яких нагадує атмосферу 1920-х років. Інтер’єр доповнили нові меблі, виготовлені на замовлення, продовжує Їржі Юза.
«З огляду на ювілейний рік було відреставровано поверхні, тинькування та фарбування, а також приділено багато уваги вестибюлю — його відновлювали за історичними фотографіями. Архітектор Томаш Свобода віднайшов низку деталей, які ми повернули будівлі. Під час робіт також відкрили раніше замуровані елементи — деякі невеликі вікна знову стали доступними. З’явилися нові бічні входи, оновили оснащення вестибюлю та галерейної крамниці. Під час реконструкції вестибюлю з’ясувалося, що його нижня частина була виконана зі штуколюстру — це спеціальна штукатурка, що імітує мармур і створює благородну атмосферу. Ми залишили частину відкритою, щоб громадськість могла уявити, як це виглядало. Це одна з тих речей, яку, можливо, з часом було б доречно повернути до первісного стану. Це буде дуже складно, але, можливо, поступово, років за десять, ми до цього дійдемо».
Чимало було зроблено і для модернізації приміщень. Галерея отримала сучасні охоронні і протипожежні системи. На першому поверсі відкрилася галерейна крамниця, де можна придбати публікації з образотворчого мистецтва, архітектури та дизайну, а також сувенірну продукцію. Також було створено дитячу зону. Тут дітям запропоновані книги, художні завдання, конструктори — усе, аби розвивати їхню креативність, розповідає про додаткові опції, які з’явилися в галереї, її лекторка Гедвіка Далецька.
«Тут проходять мистецькі майстерні для найменших дітей. І коли мама чекала на початок такої майстерні, то раніше тут не було особливо де побути з дітьми, якось перечекати. А тепер, на мою думку, це чудово — можна спочатку покласти там речі, а дитина може там поповзати, трохи ознайомитися з простором і погратися з чимось. Працівники підготували там різні інтерактивні елементи, тож, думаю, це справді супер».
Під час відкриття галерея вщент заповнена відвідувачами. Є серед них і українці. Інна Токар з Херсона регулярно відвідує культурні заходи в Остраві, тож вернісаж галереї чекала з нетерпінням.
«В Україні, у своєму рідному Херсоні, я звикла відвідувати виставки в галереях. І зараз дуже тішусь з того, що відкрилась після реконструкції Остравська галерея. Прийшли з подругою, насолоджуємося мистецтвом. Дуже сподобались гравюри. Особливо Рембрандт. Вперше у своєму житті бачу оригінал такої гравюри. Я у захваті!»
У фондах музею є кілька робіт українських авторів. За словами пана Юзи, поки що окремої виставки не планується. Але галерея працює над іншим цікавим проєктом, пов’язаним з українськими іменами.
«Ми готуємо невелику виставку, яка не буде зосереджена виключно на українських митцях, це буде міжнародна колекція. Ми як одна з небагатьох галерей, поруч із Національною галереєю в Празі та Галереєю образотворчого мистецтва в Наході, маємо значну колекцію східноєвропейського мистецтва, насамперед авторів із кола «передвижників». В межах цієї колекції є й українські митці, наприклад, Марія Башкирцева, яка поїхала до Парижа, дуже рано померла і не залишила після себе багато робіт, — але ми маємо один її прекрасний твір. Також Ілля Рєпін, по суті, походив з України, хоча, звісно, згодом його творчість ідеологічно використовувалася пропагандою. Ми готуємо матеріали для опрацювання цієї теми і віримо, що вже цього року вийде книжка, яка представить саме цю колекцію. Працюємо над нею разом із пані докторкою Юлією Янчарковою — однією з найвизначніших дослідниць східноєвропейського мистецтва в наших країнах».
На урочистому вернісажі були представлені всі нові проєкти: головна виставка «Метелиця в очі», фотовиставка «Сира привабливість», присвячена Остраві, та експозиція старих майстрів пізнього Середньовіччя з графікою Дюрера, Рембрандта, а також італійців, зокрема Фетті, Каналетто, Піранезі та інших. Виставки триватимуть протягом кількох місяців. Приходьте!