«Розбудили лева, що спав». Майже сто тисяч вийшли за президента в центрі Праги
Стільки на «Старомаку» ще не збиралося: 80—90 тисяч людей узяли участь у демонстрації на підтримку Петра Павела. На Староміській площі всі не вмістилися — демонстранти заповнили ще й нижню чверть «Вацлаваку», де теж були виставлені великі екрани.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Акцію скликала асоціація «Мільйон миттєвостей за демократію», і демонстрація була організована з незвичною швидкістю: перший заклик до неї пролунав минулої середи, а вже в неділю на неї вийшли десятки тисяч людей. І не тільки в Празі.
Демонстрація мала на меті підтримати президента Чехії Петра Павела в суперечці з міністром закордонних справ Петром Мацінкою після того, як той вдався до можливого шантажу голови держави. Йдеться про смс-листування міністра закордонних справ, голови партії „Motoristé sobě“ Петра Мацінки з радником голови держави Петром Коларжем із погрозами на адресу Павела, яке канцелярія президента оприлюднила минулого вівторка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
У тих смс-дописах Мацінка вимагав від Павела, попри його категоричні заперечення, таки призначити почесного голову партії „Motoristé sobě“ Філіпа Турека на посаду міністра довкілля, і погрожував президентові в протилежному разі «спалити мости в такий спосіб, який увійде в підручники політології», і влаштувати голові держави такі наслідки, які «стануть для нього великою несподіванкою».
Павел передав ці дописи до поліції для перевірки, чи не становлять вони кримінального злочину шантажу. Тим часом у нинішній владній коаліції партій ANO, SPD і „Motoristé sobě“ виступили на підтримку Мацінки.
Учасники демонстрації прибули до центру Праги з усієї Чехії. Коли Староміська площа заповнилася, поліція стала переспрямовувати людей до нижньої частини Вацлавської площі, де була влаштована трансляція. Організатори заздалегідь подбали про це, коли ще в суботу стало ясно, що на «Старомаку» всі охочі не помістяться.
І люди зібралися на обох центральних празьких площах із прапорами Чехії, ЄС, НАТО, а також України — а ще й Ірану, де теж народ виступив за свої права. Організатори оцінили кількість присутніх у 80 чи й 90 тисяч; поліція не взялася за таке оцінювання.
«Ви розбудили лева, що спав, — сказав демонстрантам лідер «Мільйону миттєвостей» Мікулаш Мінарж; лев зображений на гербі Чехії. — Зупинити це вже не вдасться. Настав час, щоб ми голосно заявили нашу позицію і виступили за Чехію і за президента Павела».
На демонстрацію прийшли й виступили на ній і відомі чеські громадські й культурні діячі, опозиційні до нинішнього уряду політики. Мінарж закликав людей організовуватися, створювати місцеві об’єднання активістів, щоб організовувати менші акції на місцях, стати волонтерами чи донорами асоціації — а також поміркувати про можливість вступити до політичної партії. Бо якщо партії не зміняться, не зміниться й країна, додав він. «Не віддамо нашу країну без боротьби», — закликав Мінарж.
Згадав він і про ситуацію, що сталася 2024 року в Словаччині: продемократична, проєвропейська і проукраїнська президентка Зузана Чапутова не стала балотуватися на другий термін, бо, нагадав лідер «Мільйона миттєвостей», її замучило хамство і грубі словесні напади примітивної юрби. «Ми в Чехії не зробимо такої ж помилки. Віримо, що ця країна має надію», — сказав він.
Петр Павел, який нині на президентській посаді перший термін із можливих двох, заявив нещодавно, що розгляне можливість балотуватися вдруге, якщо відчуватиме підтримку і буде мати добре здоров’я. Голова нинішнього уряду Андрей Бабіш, зі свого боку, заявляв, що нинішня урядова коаліція має висунути на президентські вибори 2028 року свого спільного кандидата, щоб протистояти Павелові.
Асоціація «Мільйон миттєвостей за демократію» ще в грудні, після офіційного призначення нового уряду на чолі з головою партії ANO Андреєм Бабішем, організувала збір підписів під заявою на підтримку Петра Павела. І після згаданих погроз голови МЗС на адресу президента кількість підписів стала швидко зростати.
Якщо цих підписів набереться мільйон, «Мільйон миттєвостей» обіцяє скликати велику акцію на захист демократії в країні на празькому плато Летна — а там можуть поміститися вже сотні тисяч людей. Там 2019 року ця асоціація зібрала в червні від 200 до понад 280 тисяч учасників на протест проти попереднього уряду Андрея Бабіша, а в листопаді того ж року — від 250 до 300 тисяч. А в листопаді 1989 року там мітингували проти тодішньої комуністичної влади під час Оксамитової революції й близько 750—800 тисяч людей.
На денний час у понеділок під заявою на підтримку президента — понад 680 тисяч підписів. У неділю сайт зі збором підписів кілька разів вимикався через перевантаження.
А тим часом Мікулаш Мінарж закликав усіх, хто не хоче мовчки споглядати «руйнування Чехії» і «примітивне хамство», зібратися через два тижні, 15 лютого, в усіх містах і селах, де знайдуться прихильники Павела, щоб знову висловити підтримку президентові. «Віримо, що таких місць будуть сотні», — додав він.
А 21 лютого Мінарж закликав узяти участь у демонстрації на підтримку України.
Менші акції відбулися в неділю і ще в низці міст Чехії. Сотні чи десятки людей збиралися в Пардубицях, Градці-Кралове, Дєчині, Зліні, Угерському-Градішті чи Кийові.
На празькій демонстрації Мікулаш Мінарж заявив, що прем’єр Андрей Бабіш мав би поводитися з повагою до країни. «Очікуємо, що прем’єр буде поважати й роль президента і відкличе пана міністра Мацінку», — додав він.
Мацінка ж, коментуючи заклики на демонстрації, заявив, що, навпаки, учасники демонстрації мали б поважати результати виборів. «Я поважаю право виборців опозиції висловити свою думку. Але я думаю, що й вони мали б поважати той факт, що в Чехії недавно відбулися вибори і що політична течія, яку нині представляє президент Павел, на них програла», — заявив голова МЗС.
А Петр Павел подякував учасникам акції на його підтримку ще до її початку. За його словами, «однією з дуже позитивних переваг нашої країни є сила і якість громадянського суспільства, яке здатне в правильну хвилю чітко і зрозуміло виступити за правильну річ».
«Я дуже поважаю всіх, хто не залишається байдужим до того, що діється навколо них, і відчуває свою частку відповідальності за стан нашої країни. Я поважаю всіх, хто готовий додати свій голос на захист порядності, правди, солідарності і поваги один до одного», — написав президент у соцмережі ікс.
