У значній частині Чехії сталося аварійне вимкнення електроенергії

Трамваї стали й посеред перехрестя — де їх зупинив зрив електропостачання

Від десятків хвилин до багатьох годин — масштабна аварія вдарила і по мешканцях країни, і по промислових підприємствах.

Станом на 17-у годину електропостачання було вже переважно відновлене, хоча ще десятки тисяч споживачів на той момент залишалися без електроенергії. Її подачу відновлюють поступово, щоб не виникло нового перевантаження. Але всі електророзподільчі станції, охоплені зривом, повернулися до роботи.

Аварія, що приблизно від полудня охопила, зокрема, значні частини Праги й Середньочеського, Ліберецького, Устецького, Оломоуцького країв, вплинула практично на все — хіба що крім лікарень, значна більшість яких забезпечена аварійним живленням.

Десятки хвилин не працювало празьке метро (там електропостачання відновили досить швидко), кілька годин стояли трамваї й тролейбус у лівобережній частині Праги. Вимикався й мобільний зв’язок. Зокрема, мобільні оператори були вимушені вимикати в уражених місцевостях свої мережі стандарту 5G, щоб забезпечити довшу роботу своїх базових станцій на нижчих стандартах на запасних джерелах електроенергії.

Безліч людей позастрягало в ліфтах — «пожежники» (hasiči), тобто працівники Пожежно-рятувального корпусу Чехії, приблизного аналогу української Держслужби з надзвичайних ситуацій, мали через це сотні викликів. Довелося евакуйовувати людей із потягів, які зупинилися на трасах. А в деяких селах припинялося й постачання питної води.

Автомобільні заводи, інші підприємства — в зоні, охопленій вимкненням, зупинилося практично все: на відміну від лікарень, їхнє енергоспоживання неможливо замістити електрогенераторами. Особливо потерпіли ті виробництва, які передбачають плавлення сировини: їм тепер доведеться знову нагрівати застиглі маси. Збитки обчислюються десятками мільйонів крон. Літвіновський нафтопереробний завод був змушений запалити аварійні факели для спалювання продукції, яку було неможливо переробити далі.

Причиною аварії, заявили в Чеській електророзподільчій системі (ČEPS), став обрив фазового дроту на лінії електропередач високої напруги з Німеччини, яка вже давно чекає на реконструкцію: її пропускну здатність планують подвоїти. Це спричинило ланцюгову реакцію вимкнень на електророзподільчих станціях. Ні поліція Чехії, ні Національне управління кібернетичної й інформаційної безпеки наразі не мають інформації, що могла б свідчити про терористичний чи кібернетичний напад.