Якщо вам трохи за 30: особливий культурний вечір відбувся в Остраві
Тепла атмосфера, мистецтво і свої люди — те, чого нам часто так бракує далеко від дому. В Остраві відбувся особливий культурний вечір під назвою «Від 50 до 150», організований українською діаспорою. Цього разу запрошували лише тих, кому за 50 — щоб створити затишне коло для знайомств, розмов і спільного переживання мистецтва. І щоб зустріти своїх.
Галерея-музей Mlejn вже давно стала місцем, де українці в Остраві не лише малюють, а й знаходять одне одного. Саме тут у 2022 році художник Юрій Наумчук відкрив творчу студію, яка з кожним роком об’єднує дедалі більше людей.
«Прийшли просто люди, які ходили на курси чеської мови, мої знайомі. Вони попросили їм організувати десь якесь малювання. Ми знайшли приміщення, і вони прийшли своїми сім'ями, відразу прийшло десь більш ніж 20 людей, малювали. А потім поступово там ще їхні знайомі десь, хто знав про це, і вони приходили. Хтось вже припинив, хтось поїхав вже в Україну, повернувся. Але студія продовжує працювати, і вона вже накопичила якийсь досвід, і люди намалювали багато робіт, гарних робіт».
Одна з учасниць студії — Ангеліна Александрова. Її перша виставка і стала приводом для події «Від 50 до 150». Юрій Наумчук розповідає, що хотів поєднати живопис Ангеліни із затишною атмосферою зустрічі для тих, кому за п’ятдесят — адже саме в цьому віці так бракує нових знайомств, свого кола, підтримки. На картинах Ангеліни — її внутрішній світ: добрі леопарди із зеленими та синіми очима, янголи, сакури й фантастичні пейзажі. Малювати вона почала вже після переїзду в Чехію.
«Вдома, в Україні, я просто олівцем намагалась трошки малювати, але в мене так і часу не було, і якось так не купляла ні полотна, ні фарби. А тут же, як приїхала, то в мене трохи то депресія, то праці не було спочатку. Ну, я просто коли малюю, я якось про все забуваю, я наче в іншому світі десь просто перебуваю. Це астральний світ, такий тонкий. І він ніби не проявлений в нашому фізичному світі. І в мене там існують і янголи, і такі тварини, леопарди. Мої леопарди не такі, як в нашому фізичному світі. В мене дуже багато сакур і сосни. Це якісь такі мої, можна так сказати, тотеми».
Картини художниці зворушили багатьох гостей.
«Дякуємо нашій пані художниці Ангеліні. Дуже гарні картини, такі також чисті, трепетні. Чиста така душа в цих образах, в цих картинах».
Художній світ Ангеліни гармонійно доповнила музика у виконанні Дмитра Тимохіна та Віри Томчук. Українські й класичні мелодії ніби перегукувались із картинами — кожен акорд звучав як спогад або мрія.
А ще були вітання з Праги — радіоведуча Віталія Токарчук з Radio Prague International передала теплі слова із празької студії. І це стало ще одним місточком між містами, людьми, серцями. Юрій Наумчук провів майстер-клас з малювання пастеллю, а чеський художник Петр розповів про «світ млинів» — частину простору музею, сховану за стінами галереї.
Відвідувачка культурного вечора Надiя подiлилася враженнями.
«Ця зустріч дуже є важливою, особливо в цей час, для нас, українців, які через ті чи інші причини покинули свою рідну землю. Але ось такого нам не вистачає за кордоном - спілкуватися рідною мовою, ділитися враженнями, допомагати хто чим може. Це дуже важливо, і я безмежно вдячна організаторам. Була вражена тим, що молоді люди такі талановиті. Цей хлопчина на скрипці, то дуже запав в душу. І взагалі, така атмосфера, як побувала вдома».
Не залишилась байдужою i панi Олена.
«Це такий захід, який дуже зближує людей, дає їм пізнати, відчути нашу культуру. Тому що там була скрипка, де звучали українські мелодії, дівчата навіть співали і трошки танцювали, картини були дуже гарні».
За словами художника Юрiя Наумчука, наступна виставка вихованців студії відбудеться вже 24 вересня. До українських авторів долучаться їхні чеські колеги в межах одного творчого проєкту.
«Буде десь близько 200 картин виставлено, і це буде така досить велика подія, досить цікава подія. І що важливо — це буде спільно: і українські, і чеські художники, і вони всі займалися в одній студії. Тобто це вже така інтеркультурна праця».