За Україну, проти Бабіша. «Витримаємо», — кажуть унікальні пенсіонери
Вони зібралися вперше на підтримку Києва на центральній площі Чеської Ліпи через тиждень після повномасштабного нападу Росії на Україну — і, мабуть, тоді самі ще не вірили, як довго вони витримають висловлювати цю підтримку. Вони знову зібралися наступної п’ятниці, а потім знову наступної, і ще наступної…
І нині, 17 жовтня, вони збираються вже 190-й раз — люди з ініціативи, яку вони назвали «Кроки за демократію — Чеська Ліпа». Їхня витривалість перетворила їх на феномен.
І збираються вони за будь-якої погоди — і такої, як тиждень тому, коли на півночі Чехії була мряка і час від часу дрібний дощ, але вони й не думали скасувати свою зустріч. Про неї написало інтернет-видання Aktuálně.cz.
То була перша зустріч учасників ініціативи після парламентських виборів, на яких найбільше місць здобув рух ANO на чолі з Андреєм Бабішем. Близько двадцяти людей, переважно старшого віку, з прапорами Чехії, України і ЄС, стали в коло і з годину дебатували про події в Чехії і в світі, зокрема в Україні. І через те, що, на їхній погляд, вибори закінчилися погано, найбільше часу вони присвятили своїм післявиборчим завданням.
«На нас як на громадянське суспільство буде чекати повно завдань. Ми не маємо закінчити так, як у Словаччині, щоб нас варили як жабу в воді. Так що ми будемо збиратися далі, незважаючи на результат виборів. Цей результат забезпечив нам зібрання ще мінімально на чотири роки», — сказав один із учасників, Павел Горачек.
«Ми ходимо сюди на площу понад три роки, щоб дати знати, що ми не можемо полишити Україну. Але тепер надзвичайно важливо, щоб ми захистили демократію в нашій країні», — сказав інший учасник, Йозеф Чубан.
«Кроки за демократію» — одна з найцікавіших таких ініціатив, пише видання, бо воно виникло справді знизу: люди самі сказали, що їм не все одно, що відбувається в Чехії. І в Україні.
Інший учасник зустрічі 12 жовтня Мірослав Гудец нагадав про нічний удар майже п’ятисот дронів і ракет по Україні тими днями і про те, що за цієї ситуації Андрей Бабіш проголосив, що Україна не отримає з чеського бюджету ані крони — і додав, що має намір ближчим часом зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським. «То він йому хоче свою скнарість висловити віч-на-віч?» — запитав чоловік.
«Кроки за демократію» вже давно вийшли своєю діяльністю й відомістю поза межі Чеської Ліпи. Вони, зокрема, їздять на всі громадянські акції на підтримку України і демократії до Праги.
І, можливо, парадоксально, що члени ініціативи зустрічаються з більшим визнанням поза межами свого міста, ніж у ньому самому. В себе вдома вони вже звикли, що мерія їх радше ігнорує, а деякі перехожі то лають їх, а то й погрожують фізичним нападом — вони кажуть, що вже звикли і не мають наміру ховатися. Навпаки — вони пишаються своєю діяльністю, не мають сумнівів у її потрібності, а під вечір у п’ятницю йдуть із площі до однієї з місцевих пивниць і продовжують політичні дебати. Ясно, що їм не все одно, що відбувається в Україні і в Чехії, пише Aktuálně.cz.