Біля Чеського радіо пригадали 80-річчя Празького повстання
Політики, ветерани і громадськість вшанували річницю Празького повстання проти нацистських окупантів, яке почалося 5 травня 1945 року, біля будівлі Чеського радіо на Виноградському проспекті, де тоді точилися одні з найпалкіших боїв. Пам’ять загиблих вшанували покладанням вінків.
Генеральний директор Чеського радіо Рене Заворал на початку згадав про роль радіо під час Празького повстання. «Для повстанців то була не просто технічна можливість і засіб інформування. Це був надійний організаційний центр повстання, але також, без сумніву, символ чеської державності, символ чеського суверенітету, такий, як фігура святого Вацлава на Вацлавській площі чи Празький град», — сказав він.
Голова Сенату Мілош Вистрчил у своєму виступі заявив: «Я переконаний, що ми маємо подякувати всім, хто повстав і боровся за свободу. Такі зустрічі мали б приводити до роздумів над тим, що нас чекає і чи зможемо ми втілити цей свій досвід у правильні кроки в нашу сучасну добу, щоб забезпечити добре майбутнє».
Єдиним шляхом до збереження свободи й демократії є, за його словами, спільний захист цих цінностей. «Патріотизм — це не тільки любов до свого народу і бажання боротися за свою країну, але також безкорисність, терпимість і повага до меншин, які живуть у Чехії. У патріотизмі не місце ненависті і ворожнечі. Тому, прошу, не будьмо егоїстами, будьмо патріотами», — закликав він.
Вистрчил нагадав, що 1945 року проти нацистів і за свободу воювали не тільки американці і росіяни, а й, серед інших, українці, казахи, грузини, румуни чи бельгійці.
За словами голови Палати депутатів Маркети Пекарової-Адамової, повстання допомогло чеському народові повернути самоповагу і здобути повагу в очах союзників. Вона нагадала, що повстання було завершенням опору в створеному нацистами на території Чехії «протектораті Богемія і Моравія». Учасники повстання, додала вона, воювали за колективну душу народу, яка була поранена під час нацистської окупації.
Пекарова-Адамова також наголосила, що чеські повстанці воювали за ті самі цінності, за які зараз щодня воюють українські військові проти російської окупаційної армії.
Урочисту акцію завершила хвилина мовчання, почесний салют і гімн Чехії.
Чехословацьке радіо відіграло вирішальну роль у подіях 5 травня 1945 року. Диктори відмовилися вести передачі німецькою мовою, і з ефіру лунала лише чеська. За будівлю радіо точилися тяжкі бої.
Днем найтяжчих боїв стало 7 травня. Тоді в критичний для повстанців момент вони отримали несподівану допомогу від частин так званої Російської визвольної армії під командуванням генерала Андрія Власова. Це з’єднання з колишніх червоноармійців було частиною нацистських військ, але тут повернуло зброю проти своїх хазяїв.
У боях у Празі загинуло близько трьох тисяч людей. Урешті повстанцям фактично вдалося змусити німців у місті до капітуляції — до припинення бойових дій і відступу з Праги. Так що, коли до міста ввійшли радянські війська, воно було майже повністю звільнене.
Але після комуністичного державного перевороту в Чехословаччині 1948 року новий режим засудив командувача повстання генерала Карела Кутлвашра до довічного ув’язнення. Переслідувань зазнавали тоді й інші представники повстанців.
