Як підтримувати стосунки з чоловіком на відстані та чи слід це робити, якщо вони розсипаються
На долю українських жінок за кордоном випало чимало випробувань серед інших і стосунки з чоловіками на відстані. Багато шлюбів, на жаль, зруйновано. Хтось продовжує втримувати відносини, а дехто стикається з неочікуваними претензіями з боку чоловіків. Аліса Фільчакова, психологиня із некомерційної організації Agency for Migration and Adaptation – AMIGA відповіла на болючі питання та дала кілька порад.
— Що робити жінці, якщо її чоловік, який перебуває в Україні, вирішив подати на розлучення, а вона не була до цього готова?
— Це надзвичайно болюча ситуація, яка посилюється відчуттям безпорадності через відстань. Коли ти в іншій країні будуєш нове життя заради безпеки, а твоя сім’я в Україні починає руйнуватися, здається, що земля просто йде з під ніг. І тут перше, що важливо зрозуміти: шок — це нормальна реакція, коли ти не готова, твоя психіка намагається вхопитися за минуле. Якщо згадати, є п’ять стадій прийняття — заперечення або шок, далі гнів, торг, депресія та прийняття. Але до прийняття є ще попередні чотири стадії, і це потребує часу і внутрішнього ресурсу.
З того, що я найчастіше помічаю на консультаціях, так це те, що часто ми робимо вигляд, що проблем немає в стосунках. Бо якщо зупинитись, зазирнути в себе, в стосунки, то можна зустрітися з дуже неприємними моментами, страхами — залишитися з дитиною, тривогою, що не вистачить грошей вижити без підтримки чоловіка, емоційною самотністю. Це дійсно важко. Тому мозок обирає ніби легший варіант — не звертати на це увагу. Рідко коли дійсно є гарні стосунки, коли жінка приїжджає в Україну, бачиться з чоловіком, вони мають якісний контакт по телефону на відстані, по відеозв’язку, а потім він раптово обриває контакт. Це дійсно буває рідко. Частіше все ж таки є якісь передумови, сигнали, на які ми обираємо заплющувати очі. Якщо це дійсно було несподівано, то слід поговорити, прояснити ситуацію, прямо та щиро казати про свої почуття: мені страшно, мені боляче, мені зле, мені образливо. І також шукати підтримку у інших людях, наприклад у подруг.
— Якщо причина розриву з боку чоловіка — це відсутність інтимної близькості, як можна вирішити цю проблему?
— Тут знову ж таки краще все проговорювати словами, не покидати контакт, а залишатись в ньому, навіть якщо присутня велика напруга, бо це дасть змогу знайти вирішення ситуації, якщо воно є, звичайно. Так, для когось дійсно дуже важливо мати фізичний інтимний контакт з партнером, а для когось можна підібрати інші способи — але це потребує часу та енергії, а також внутрішньої готовності пробувати щось нове та адаптуватись. Добре, що зараз є інтернет-зв’язок, телефонні розмови, відео, іграшки, які працюють на Wi-Fi, і так далі. Інтимність починається з розмов. Можна обговорювати свої бажання, ділитись фантазіями, згадувати спільні моменти. Можна запитати його прямо, сказати: «Слухай, я знаю, що тобі важко без фізичного контакту, що я можу зробити, наприклад, прямо зараз, щоб ти відчував в моїй присутності бажання?». Якщо причина «відсутність близькості» — це лише привід, а насправді за цим стоїть інша жінка або повне емоційне охолодження, то технічні поради тут не допоможуть. І тоді потрібно дивитись в корінь, і, на жаль, з цим не всі готові розбиратися.
— Багато українських жінок зазначають: якщо б не війна, то шлюб би не був зруйнований. Які можеш дати поради, що робити тим жінкам, які хочуть зберегти шлюб, але відчувають, що він тримається на ниточці?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
— Стосунки складаються не з однієї жінки, а з пари — чоловік плюс жінка. Тому важливо це вирішувати, обговорювати вдвох. Можна його запитати, наприклад, сказати: «Мені важливі наші стосунки. Я тебе люблю, я хочу бути з тобою, але зараз в нашому житті склалось так і так. Чи хочеш ти зберегти наші стосунки? Як ти це бачиш? Що я можу зробити для тебе? І, звичайно, паралельно подумати самій, що я дійсно хочу від цього контакту, як я сама це бачу, як мене влаштує, як мене не влаштує, на що я згодна, на що ні. Відстань — це не просто кілометри, це різний емоційний контекст, у якому ми живемо.
— Чи варто намагатися зберегти відносини на відстані, якщо вони розсипаються?
— Стосунки на відстані — це робота в умовах кисневого голодування, стосунки на відстані можуть жити лише тоді, коли обидва знають, заради чого це все. Спочатку важливо сказати собі: навіщо мені ці стосунки, може, вони зараз і не потрібні мені. Може, я вже зараз навчилась жити без них, адаптувалася, зможу забезпечити життя собі та дитині, а може, я не хочу бути в стосунках, але мені це вигідно з якихось причин, бо тут за кордоном мені важко, я не справляюсь з життям, і тоді чоловік для мене як запасний варіант, до якого можна повернутися. Але для цього важливо бути чесним з собою, що дуже важко та страшно. По можливості бути чесним зі своїм партнером, почути його, наскільки йому важливі ваші стосунки. Може, і важливі, але можливо, він не знає, як, не вміє їх підтримувати.
Також на цю тему
-
Розлучення під час війни — поради психолога
Здається, що під час війни часу на любов та сімейні справи зовсім немає, але ні… Виявляється, що втримати шлюб на відстані досить складно, а інколи навіть неможливо
-
Історії українок, які розлучилися в Чехії під час повномасштабної війни в Україні
В одній родині ініціатива розриву належала жінці, в іншій — чоловікові. Та обидві героїні переконані: якби не війна, їхні сім’ї, ймовірно, залишилися б разом
-
Розлучення через «Дію» в Чехії. Які документи потрібні за кордоном для розлучення
Розлучення — ще одне болюче питання для багатьох українок, які опинилися за кордоном. Як правильно до нього підготуватися, які пункти проговорити з партнером

