Лише чверть чехів бачить користь від українських біженців

Але більшість виступає принаймні за гуманітарну й дипломатичну підтримку України, свідчить нове дослідження.

В опитуванні, що його здійснило агентство NMS для інтернет-видання Novinky.cz, 26 відсотків респондентів відповіли, що вважають присутність українських біженців корисною для Чехії. Протилежну відповідь — вбачають у біженцях загрозу для країни — обрали 37 відсотків опитаних. Решта не побачила ніякого впливу біженців на Чехію чи не змогла відповісти.

«Частина чехів боїться наслідків для безпеки. Але йдеться не тільки про страх перед можливим зростанням злочинності. Загальновідомо, що частина суспільства дуже чутливо сприймає можливе недотримання чеських суспільних норм і законів», — прокоментувала результати аналітикиня NMS Тереза Фрідріхова.

«Найчастіше українців згадують у зв’язку з економікою. В цій галузі чехи, як правило, сприймають їх позитивно. Їх вважають за працівників, які охочі робити ту роботу, якої чехи не хочуть», — продовжила вона.

При цьому три чверті чехів бажають, щоб після війни біженці повернулися додому. Але мотивація такого прагнення різниться залежно від політичних поглядів опитаних: «Якщо, наприклад, виборці партії SPD хотіли б, щоб біженці просто забралися геть, звідки прийшли, то виборці об’єднання „Spolu“ чи «Піратів» бажають українцям можливості повернутися на батьківщину і допомогти в її відновленні».

І хоча більшість чехів хотіла б подальшої підтримки України, та значна частина суспільства прагнула б лише м’якшої форми підтримки — наприклад, гуманітарної (за неї 61 відсоток опитаних) чи дипломатичної (53 відсотки). А от за виразнішу допомогу, фінансову чи військову, — лише близько чверті (фінансову й економічну допомогу на відновлення України підтримали 28 відсотків опитаних, військову 25 відсотків). Узагалі проти будь-якої допомоги Україні були 15 відсотків опитаних.

«Зазвичай чехи як народ ідуть назустріч із погляду швидкої допомоги, коли щось станеться. Це в нас якось так закодовано, особливо що стосується нетривалих, одноразових справ. А от із довготривалою підтримкою в нас трохи не виходить», — сказав політолог із Чеського сільськогосподарського університету Мілан Школнік.

У питанні про умови миру в Україні чеське суспільство в цьому опитуванні виступило переважно «на боці України». Із тим, що Україна після війни мала б залишити собі сильні Збройні сили чисельністю в 800 тисяч осіб (така пропозиція лунала в одному з низки варіантів мирних планів), згоден 51 відсоток чехів (не згоден 21 відсоток); думку, що безпеку України після війни мали б гарантувати міжнародні сили, підтримали 50 відсотків опитаних (не погодилися з цим 27 відсотків).

Також лише 27 відсотків виступили за те, що «Україна мала б відмовитися від донбаського регіону на користь Росії» — так було поставлене питання. Проти цього — 49 відсотків опитаних. Цікаво, що в цілій низці опитувань попередніх часів більшість чехів погоджувалася саме з думкою, що задля миру Україна мала б примиритися зі втратою частини території на користь Росії.

Іще на одну річ у відповідях на питання про умови закінчення війни звернули увагу соціологи: від 23 до 29 відсотків не змогли відповісти на ці питання. На думку агентства, тема умов миру для частини громадськості мало зрозуміла.

У дослідженні, що було здійснене між 13 і 17 лютого, взяв участь 1001 дорослий респондент.

Джерело: Novinky.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо