Прагнення влади перевести громадських мовців на держбюджет зазнає критики

Проти оголошеного у вівторок плану нинішньої урядової коаліції партій ANO, SPD і „Motoristé sobě“ виступили генеральні директори Чеського телебачення й Чеського радіо і Синдикат журналістів Чехії.

Рене Заворал | Фото: Hana Řeháková,  Radio Prague International

Зокрема, Чеське радіо, за словами його гендиректора Рене Заворала, не згодне з проєктом переведення фінансування громадських мовців із нинішньої системи прямих внесків від слухачів чи глядачів на державний бюджет. Для такої глибокої зміни не існує раціональних мотивів, і це неможливо сприймати інакше як спробу відкрити шлях до послаблення цих ЗМІ і політичного оволодіння ними, заявив він.

«Переведення фінансування на державний бюджет не означає, що громадськість перестане оплачувати ці служби. Це лише означає, що вона буде платити не прямо, а непрямо з державного бюджету, тобто з іншої кишені. В результаті за неї заплатять усі, включно з тими, хто нині чи в майбутньому звільнений від оплати», — наголосив Заворал.

Гинек Хударек | Фото: Jaroslav Fikota,  Český rozhlas

Гендиректор Чеського телебачення Гинек Хударек, зі свого боку, звернув увагу, що за нової моделі фінансування, яка значно скорочує бюджети громадських мовців, телебаченню доведеться обмежувати виробництво і звільняти працівників.

За його словами, запропонований урядом бюджет не відповідає тим домовленостям, яких було досягнено на зустрічі з міністром культури Ото Клемпіржем (висуванцем партії „Motoristé sobě“) у п’ятницю про те, що ці питання має обговорювати спільна робоча група, яку мали створити з експертів Чеського телебачення, Чеського радіо і Міністерства культури.

Відкинув урядовий законопроєкт і Синдикат журналістів Чехії. Там вважають, що він не гарантує редакційної незалежності і, врешті, і достатнього й стабільного фінансування. Цей проєкт «виник без ширшої і професійної дискусії і має підкорити обидва засоби інформації політичній владі», мовиться в заяві синдикату. За словами журналістів, плани уряду — це продумана ліквідаційна стратегія для Чеського телебачення і Чеського радіо.

Як заявив у вівторок міністр культури Ото Клемпірж, уряд підготував проєкт закону, за яким нинішні прямі щомісячні внески домогосподарств і компаній будуть замінені на фінансування Чеського телебачення і Чеського радіо фіксованими сумами з державного бюджету. При цьому передбачений механізм щорічного автоматичного індексування цих сум на рівень інфляції, але не більш як на п’ять відсотків на рік. Клемпірж запевняв, що за новим механізмом громадські мовці залишаться незалежними від держави чи політичних впливів.

Ото Клемпірж | Фото: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Але названі ним суми такого фінансування — понад 5,74 мільярда крон на рік для Чеського телебачення і майже 2,07 мільярда для Чеського радіо — значно нижчі, ніж їхні бюджети нині. Для телебачення йдеться про скорочення річного бюджету приблизно на мільярд крон, для радіо приблизно на 400 мільйонів.

Уряд планує провести ухвалення майбутнього закону так, щоб він набув чинності з 1 січня 2027 року. Але процес розгляду законопроєкту, поданого урядом, може тривати до 11 місяців.

До того ж нинішня урядова коаліція не має більшості в Сенаті, який після очікуваного схвалення в Палаті депутатів може ветувати законопроєкт чи повернути його з зауваженнями на новий розгляд. Такі ж повноваження має й президент Чехії, до якого документ піде на підпис у разі проходження Сенату. Петр Павел критично ставиться до багатьох ініціатив нинішнього уряду.