«Спалення відьом»: обережно з вогнем

Символічне «спалення відьом» (pálení čarodějnic) у ніч із 30 квітня на 1 травня належить нині до веселих чеських традицій, коли влаштовують великі ватри, іноді (але не обов’язково) спалюючи на них опудало «відьми», і смажать на відкритому вогні сардельки-«шпекачки». Але ці святкування приносять і підвищений ризик виникнення пожеж — особливо ж цього року, незвично бідного на опади.

Фото: Eva Turečková,  Radio Prague International

Вкрай суха погода — в багатьох місцях Чехії, за словами метеорологів, навіть екстремально суха — плюс можливість вітру призводять до того, що, за прогнозом сервісу FireRisk на 30 квітня, день головних розваг із вогнем, велика більшість території Чехії матиме другий найвищий ступінь ризику поширення пожеж. А за статистикою, в Чехії пожежі на природі виникають майже виключно з вини людини.

Фото: Eva Turečková,  Radio Prague International

Тому, думаючи про власне вогнище, варто стежити за рішеннями місцевої і регіональної влади, яка може через підвищену небезпеку запровадити додаткові обмеження. А якщо планується велика ватра, її варто наперед зареєструвати (юридичні особи зобов’язані робити це).

Палити можна тільки чистий і сухий рослинний матеріал, не забруднений хімічними речовинами. Натомість не дозволяється спалювання свіжого гілля або мокрого листя чи трави, які тліють і димлять, — ні задля розваги, ні для ліквідації цього сміття.

Українці люблять пікніки…

І, звичайно, треба дотримуватися обмежень на місця, де дозволено розпалювати вогонь. Адже в Чехії до цього ставляться набагато суворіше, ніж це зазвичай заведено в Україні.

Наприклад, у Плзені українці, які працюють у міській поліції асистентами запобігання злочинності для взаємодії зі значно розширеною останніми роками українською громадою, кажуть: у весняний чи літній час чи не найбільше роботи вони мають зі своїми земляками, любителями пікніків, які не звикли дотримуватися чеських обмежень.

Фото: Klára Stejskalová,  Radio Prague International

Перше травня в багатьох народів пов’язане з перемогою весни над зимою, а ніч із 30 квітня на 1 травня — з поділом між «темною» і «світлою» половинами року. Цієї ночі, за народними повір’ями, відьми зліталися на свої шабаші, і, щоб відігнати їх, палили вогнища. З часом вогнище для відлякування відьом перетворилося й на вогнище для символічного «спалювання відьом» — вочевидь під впливом реальних страт на вогні в Європі 15—18-го століть.

У другій половині 19-го століття святкування «спалювання відьом» забороняла церква. А в 20-му столітті — комуністи — бо ж наступного дня треба було йти на першотравневу демонстрацію…

Але демонстрацій більше немає, і 1 травня в Чехії — знову традиційний день кохання. Не сучасний комерційний «святий Валентин», а саме перше травня, коли закохані цілуються під розквітлою вишнею.

ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему