Померла Дана Драбова, голова атомного агентства і велика прихильниця України
Голова Державного управління ядерної безпеки з 1999 року, Дана Драбова, серед іншого, регулярно інформувала чеську громадськість про стан ядерної безпеки на окупованих територіях України і спростовувала пов’язані з Україною фейки.
Дана Драбова померла в понеділок у віці 64 років після короткої тяжкої хвороби. Чудова людина, фахівець із енергетики і ядерної безпеки найвищого ґатунку, надзвичайна постать чеської науки і громадського життя, символ розуму, спокою і професіоналізму, неймовірна жінка з величезною міжнародною репутацією і водночас із величезним почуттям гумору, віддана невтомній службі державі і її безпеці — такими словами згадали Драбову чеські політики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Своє останнє інтерв’ю Дана Драбова дала станції Radiožurnál Чеського радіо за півтора тижня до свого відходу, 25 листопада. І в ньому теж говорила про Україну.
Зокрема, вона згадала про ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, яка перебуває під російською окупацією, а саме після того, як російські війська знищили в червні 2023 року греблю Каховської ГЕС, що призвело й до знищення Каховського водосховища і, як побоювалися, й до виникнення небезпеки для системи охолодження Запорізької АЕС.
Коли ця станція, як і багато інших АЕС у світі, відбула 2011 року «стрес-тест» після аварії на японській станції «Фукусіма-1», одним зі сценаріїв якраз і було знищення греблі. Тільки що, сказала Драбова, ніхто не розраховував, що її підірвуть свідомо, — розглядали можливість знищення греблі або хвилею з прорваних гребель вище за течією Дніпра, або землетрусом. «Імовірність цього дуже мала, але все ж електростанція мала і має власні аналізи того, що означає знищення греблі водосховища», — сказала вона.
Тож, як заявила Драбова, для шести зупинених блоків, як то й є нині на ЗАЕС, води для охолодження вистачить, і коли водосховища вже немає. Крім того, там після «стрес-тестів» просвердлили нові колодязі, які дещо поліпшать ситуацію.
«Схоже, російські окупанти сигналізують, що спробували б запустити один блок. Я їм не вірю, бо технічно це так складно, що то радше гучні слова. Але для роботи одного блоку води для охолодження, мабуть, іще вистачило б», — сказала вона.
Дана Драбова також не мала особливих побоювань, що росіяни вдадуться до ядерної зброї. За її словами, вона ще пам’ятає часи Холодної війни: «Це гарантоване взаємне знищення відрадило тих, кого смикало щось із тією ядерною зброєю зробити».
«Візьмімо гіпотетичний приклад: Путін це зробить, передасть ті коди телефоном — звичайно, бо ніякої червоної кнопки він не має, щоб зробити це самому, це все не так робиться. І всі послухають, і та «Булава» з ядерною боєголовкою буде запущена… І він може бути певен, що через годину не буде більше Петербургу, Москви й інших великих міст», — сказала вона.
Відомим «ранковим ритуалом» Дани Драбової за роки повномасштабного вторгнення Росії до України стали щоденні дописи в твітері, нині в соцмережі ікс, що «радіаційна ситуація в Україні залишається нормальною». Цей «ритуал» залишається, сказала вона.
«Я не думала, що це протриває так довго. Я думала, що колись-таки Росію витиснуть. Ну, я була наївна. А тепер кажу собі: буду робити це доти, доки цього не станеться. Нічого не поробиш», — сказала Дана Драбова.
Останнє повідомлення про те, що «радіаційна ситуація в Україні залишається нормальною», з’явилося вранці 4 жовтня. 6 жовтня, очевидно, вже рідні Дани Драбової написали, що «в щоденних повідомленнях настає перерва», з традиційною фразою про нормальну ситуацію в Україні. А ввечері там з’явився останній запис: «Повідомлення про радіаційну ситуацію тепер уже назавжди будуть інші».

