«Україні без них буде краще»: Прага скоротила фінансування чеських екологічних організацій в Україні
Після початку повномасштабної російської війни в Україні почали працювати кілька організацій, які допомагали оцінити шкоду довкіллю, завдану цією війною. Тепер їм доведеться обмежити цю діяльність: Міністерство закордонних справ Чехії, через яке йшло їхнє фінансування, різко вкоротило його. Без чеських екологічних організацій Україні буде краще, каже голова міністерства.
Чеська приватна екологічна компанія Dekonta почала їздити до України ще в травні 2022 року, але спершу суто для гуманітарної допомоги. Поступово вона долучилася й до діяльності за своїм фахом завдяки чеським урядовим програмам допомоги Україні, які фінансувалися Міністерством закордонних справ, Міністерством промисловості й торгівлі чи Чеським агентством розвитку, розповів проєктний менеджер компанії Мартін Полак інтернет-виданню Чеського радіо iRozhlas.cz.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Ця фірма, наприклад, у межах цих програм постачила до України десять мобільних станцій очищування води чи здійснила дослідження масштабного забруднення в місці обстрілу чотирма російськими ракетами «Іскандер» нафтобази в Калинівці Київської області, внаслідок якого витекло близько 8 тисяч кубометрів нафтопродуктів.
Неурядова екологічна організація Arnika працювала в Україні ще до 2022 року, головно вимірюючи забруднення повітря, а після початку повномасштабної війни Росії проти України додалося й вимірювання радіації і картографування обсягів забруднення. Як і інші схожі організації, вона теж готувала плани майбутнього очищення довкілля в Україні, забрудненого через війну.
Але надалі такі компанії й організації, що мали на меті допомогу Україні зі збереженням і очищенням довкілля, не зможуть продовжити цю діяльність, принаймні настільки ж активно. Нинішній уряд партій ANO, SPD і „Motoristé sobě“ припинив фінансування на підтримку більшості гуманітарних проєктів в Україні. Це стосується і допомоги у відновленні довкілля.
«Відмова в фінансуванні екологічних організацій — це порятунок майбутнього України»
«Відмовою в фінансуванні зелених активістських неприбуткових організацій ми радше рятуємо майбутнє України, а не завдаємо йому шкоди», — заявив виданню iRozhlas.cz міністр закордонних справ Петр Мацінка („Motoristé sobě“).
«Якщо без грошей чеських платників податків ці групи впливу втрачають свою позиції, це для України є перемогою духовного над матеріальним. Адже закоренілі зелені активісти часто надійно блокують і ускладнюють проєкти, що є ключовими для відновлення. Україні буде без них краще», — заявив міністр.
Партія „Motoristé sobě“ («Автомобілісти за себе»), яку Петр Мацінка очолює, виникла в першу чергу для боротьби проти екологічних ініціатив, що задля збереження довкілля обмежують діяльність людини, яка цьому довкіллю шкодить. Зокрема, як випливає з назви партії, вона виступає проти планованої свого часу відмови від автомобільних двигунів на викопному паливі і переходу на електромобілі.
Мацінка, який спершу мав стати саме міністром довкілля, обіцяв, що в разі його приходу до влади «потече зелена кров» — маючи на увазі плановане ним знекровлення екологічних і природоохоронних ініціатив. Нині в Міністерстві довкілля, яке врешті очолив його однопартієць Іґор Червений, звільнили десятки працівників, які відповідали за захист довколишнього середовища, — а натомість створили новий відділ у справах кліматичної політики і «Зеленої угоди» ЄС; дотримання обох цих політик Євросоюзу партія відкидає.
Чеські фірми втратять позиції й репутацію
Тим часом чеський досвід у галузі захисту і збереження довкілля має в Україні справді чудову репутацію, сказала видання Марцела Чернохова з «Арніки»: «Чеські фірми, з якими ми співпрацюємо, завдяки таким проєктам дістаються на український ринок. Вони розбудовують свою репутацію, контакти і все, що буде ключовим у той момент, коли почнеться велика повоєнна відбудова. Так що гроші, які інвестуються в гуманітарну допомогу, є по суті інвестицією і в позиції чеського бізнесу і чеського ноу-хау в Україні. І можна сказати, що там будуть здійснюватися проєкти за сотні мільярдів, і той, хто там сьогодні допомагає, завтра буде партнером».
Але тепер ситуація може змінитися, каже Мартін Полак із «Деконти»: «Незрозуміле обмеження фінансової допомоги Україні буде мати негативні наслідки і в майбутньому. Після закінчення війни відновлення країни буде вимагати масштабного очищування тисяч місць. Але цим кроком Чехія втрачає довіру і свою позицію в цьому процесі. Це рішення ми сприймаємо як короткозоре і таке, що за своїми наслідками не лише розчаровує, а й є шкідливим — і для нашого суспільства, і для доброго імені Чехії за кордоном».


