«Зараз суспільство наелектризоване»: чому потрібна розбудова центрів ментального здоров’я?

Міжнародна конференція Global Healthcare Initiative for Ukraine

Міжнародна конференція Global Healthcare Initiative for Ukraine (Глобальна медична ініціатива для України) відбулася у Празі 5 та 6 травня. Її було проведено під патронатом першої леді Чехії Еви Павлової і участь у ній взяла перша леді України Олена Зеленська. На конференції були підписані важливі меморандуми про медичне партнерство між Україною та Чехією.

Підписання меморандумів | Фото: Vitalija Tokarčuk,  Radio Prague International

Голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, який був присутній на конференції, розповів для Radio Prague International про медичну допомогу, яка необхідна Львівщині.

— Львівщина вкрай потребує оновлювати медичну галузь. Величезна подяка Чехії за ту співпрацю, яка зараз є. Завдяки програмі Medevac ми маємо можливість співпрацювати з чеськими хірургами та лікарями, ми маємо можливість проводити спільне навчання і лікувати наших пацієнтів, які постраждали внаслідок війни. На даний момент, якщо ми говоримо про Львівщину, то величезна кількість медичних цивільних закладів залучена до надання допомоги військовим і людям, які постраждали внаслідок війни. Завдяки  співпраці з чеським посольством, Міністерству охорони здоров’я Чехії і спонсорській кампанії були повністю оновлені бомбосховище та обладнаний підземний центр для надання допомоги вагітним. Також ми спільно працюємо над великим проєктом з Ukraine Facility для відновлення обласного госпіталю. Меморандум вже підписаний, це частково грантові кошти у реконструкції цього закладу. Це заклад, який приймає, напевно, найбільшу кількість саме людей, які постраждали внаслідок війни. Це 35 мільйонів євро, які будуть витрачені на переоснащення та реконструкцію госпіталю.

— Напевно, вже далеко за межами України знають про Superhumans Center, який розташований на Львівщині. Чи є у ньому частинка допомоги від Чехії?

— Якщо ми говоримо про «Суперх’юманс Центр», то якраз він розташований в госпіталі у місті Винники (передмістя Львова), і ці кошти, ці 35 мільйонів, саме йде на реконструкцію іншої частини лікарні, де розміщений «Суперх’юманс Центр». Це спільний проєкт партнерства комунально-обласного закладу з приватними фондами. «Суперх’юманс» займається реконструкцією, реабілітацією і протезуванням, і лікарі, які працюють у госпіталі, паралельно працюють і у «Суперх’юманс Центрі», надаючи допомогу саме з реконструктивної хірургії. Це співпраця вже існує, але якщо ми говоримо про наступні кроки, то це повна реконструкція «Суперх’юманс».

— На вашу думку, чого найбільше у медичному плані зараз потребує Львівщина?

— Вкрай важливо, звичайно, — це допомога у сфері ментального здоров’я, тому що, якщо ми говоримо про людей, які постраждали внаслідок війни, то в нас вже, напевно, не залишилося сімей, які б не відправили когось на фронт, і, на жаль, багато вже людей загинуло. Зараз суспільство достатньо наелектризоване. Для нас важливо надати допомогу як дітям, так і дорослим, і розбудова центру ментального здоров’я — важливий подальший крок у покращенні надання медичних послуг. Коли ми говоримо про Міністерство охорони здоров’я і офіс першої леді, то, знову ж таки, на даний момент у кожній багатопрофільній лікарні ми маємо відкривати відділення ментального здоров’я: амбулаторне і стаціонарне.

Фото: Vitalija Tokarčuk,  Radio Prague International

— Ви кажете про ці центри саме в Україні, а чи слідкуєте ви за тим, що відбувається з вашими співвітчизниками саме на території Чехії? Тому що зараз дуже багато жінок, які виїхали з дітьми, потерпають від проблем психічного характеру.

— В Україні було створено міністерство, яке займається відслідковуванням проблем українців за кордоном. Для нас, звичайно, основне завдання — повернути наших людей назад. Нам на даний момент, напевно, не так це і вдається, тому що війна триваж. Я дякую урядові Чехії за ці можливості, які вони створили українцям в Чехії, і за можливість залишатися українцями, будучи в Чехії. Чи ми відслідковуємо як адміністрація — ні. Це повноваження нового міністерства і Міністерства закордонних справ. Завдання, яке ми перед собою ставимо, маючи кордон з Євросоюзом, — це відслідковування людей та створення можливості для повернення їх з-за кордону.

— Як ви вважаєте, чому люди не повертаються і чому так стається, що люди повертаються, не знаходять підтримки в Україні і їдуть назад?

— Якщо ми говоримо про Львівщину, то люди повертаються. На жаль, у перший рік повномасштабного вторгнення був основний відплив. Наступного року якась кількість львів’ян вирішила повернутися, але багато хто залишився, тому що діти вступили до навчальних закладів Євросоюзу, і Чехії у тому числі. Таких людей повернути дуже важко. Завдання — розвивати економіку, щоб вони повернулися.

Під час конференції Global Healthcare Initiative for Ukraine були підписані два меморандуми: між чеським Інститутом клінічної і експериментальної медицини і українською лікарнею «Охматдит», а також між Університетською лікарнею у Брно і Регіональним медичним центром родинного здоров’я Дніпропетровської обласної ради. Голова благодійного фонду Фундація Олени Зеленської Ніна Горбачова розповіла про очікування від заходу.

Ніна Горбачова | Фото: Vitalija Tokarčuk,  Radio Prague International

— Ніно Володимирівно, чого очікуєте від цього заходу, якої медичної допомоги потребує зараз Україна?

— Я скажу відверто, що Фундація Олени Зеленської співпрацює тільки з міжнародними партнерами, залучаючи допомогу лише від них — це і благодійні фонди, і бізнеси, і міжнародні організації. Ми не співпрацюємо з Україною, не приймаємо фінансування. За цей час, за ці три роки, ми об’єднали понад 30 країн, спільно з якими ми вже змогли реалізувати низку проєктів і маємо результати. Скажу відверто, що серед цих 30 країн Чехії немає. Це стосовно саме Фундації Олени Зеленської, але за цей час в нас не було партнерів з Чехії.

— Чому так сталося?

— Я не знаю. Так сталося. Саме тому, коли запросили на цю конференцію, звичайно, це така можливість скористатися, зробити заклик, об’єднати зусилля в сфері охорони здоров’я, в сфері підтримки дітей і молоді України. Ми сфокусувалися на трьох ключових напрямках, саме про здоров’я та центри підтримки. На сьогодні в нас у фокусі є проєкти, де ми потребуємо дуже сильно допомоги. Наприклад, я розповідала, що ми займаємося зараз відбудовою медичного комплексу в Ізюмі і саме на відбудову в нас є партнери, але коли ми відбудуємо, то нам цей комплекс необхідно буде обладнати. Саме тому я тут, і, можливо, з нашою командою ми знайдемо тут однодумців, знайдемо партнерів. Теж саме стосовно і Школи супергероїв, стосовно і таборів, стосовно і мережі молодіжних центрів.

Фото: Vitalija Tokarčuk,  Radio Prague International