«Зараз суспільство наелектризоване»: чому потрібна розбудова центрів ментального здоров’я?
Міжнародна конференція Global Healthcare Initiative for Ukraine (Глобальна медична ініціатива для України) відбулася у Празі 5 та 6 травня. Її було проведено під патронатом першої леді Чехії Еви Павлової і участь у ній взяла перша леді України Олена Зеленська. На конференції були підписані важливі меморандуми про медичне партнерство між Україною та Чехією.
Голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, який був присутній на конференції, розповів для Radio Prague International про медичну допомогу, яка необхідна Львівщині.
— Львівщина вкрай потребує оновлювати медичну галузь. Величезна подяка Чехії за ту співпрацю, яка зараз є. Завдяки програмі Medevac ми маємо можливість співпрацювати з чеськими хірургами та лікарями, ми маємо можливість проводити спільне навчання і лікувати наших пацієнтів, які постраждали внаслідок війни. На даний момент, якщо ми говоримо про Львівщину, то величезна кількість медичних цивільних закладів залучена до надання допомоги військовим і людям, які постраждали внаслідок війни. Завдяки співпраці з чеським посольством, Міністерству охорони здоров’я Чехії і спонсорській кампанії були повністю оновлені бомбосховище та обладнаний підземний центр для надання допомоги вагітним. Також ми спільно працюємо над великим проєктом з Ukraine Facility для відновлення обласного госпіталю. Меморандум вже підписаний, це частково грантові кошти у реконструкції цього закладу. Це заклад, який приймає, напевно, найбільшу кількість саме людей, які постраждали внаслідок війни. Це 35 мільйонів євро, які будуть витрачені на переоснащення та реконструкцію госпіталю.
— Напевно, вже далеко за межами України знають про Superhumans Center, який розташований на Львівщині. Чи є у ньому частинка допомоги від Чехії?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
— Якщо ми говоримо про «Суперх’юманс Центр», то якраз він розташований в госпіталі у місті Винники (передмістя Львова), і ці кошти, ці 35 мільйонів, саме йде на реконструкцію іншої частини лікарні, де розміщений «Суперх’юманс Центр». Це спільний проєкт партнерства комунально-обласного закладу з приватними фондами. «Суперх’юманс» займається реконструкцією, реабілітацією і протезуванням, і лікарі, які працюють у госпіталі, паралельно працюють і у «Суперх’юманс Центрі», надаючи допомогу саме з реконструктивної хірургії. Це співпраця вже існує, але якщо ми говоримо про наступні кроки, то це повна реконструкція «Суперх’юманс».
— На вашу думку, чого найбільше у медичному плані зараз потребує Львівщина?
— Вкрай важливо, звичайно, — це допомога у сфері ментального здоров’я, тому що, якщо ми говоримо про людей, які постраждали внаслідок війни, то в нас вже, напевно, не залишилося сімей, які б не відправили когось на фронт, і, на жаль, багато вже людей загинуло. Зараз суспільство достатньо наелектризоване. Для нас важливо надати допомогу як дітям, так і дорослим, і розбудова центру ментального здоров’я — важливий подальший крок у покращенні надання медичних послуг. Коли ми говоримо про Міністерство охорони здоров’я і офіс першої леді, то, знову ж таки, на даний момент у кожній багатопрофільній лікарні ми маємо відкривати відділення ментального здоров’я: амбулаторне і стаціонарне.
— Ви кажете про ці центри саме в Україні, а чи слідкуєте ви за тим, що відбувається з вашими співвітчизниками саме на території Чехії? Тому що зараз дуже багато жінок, які виїхали з дітьми, потерпають від проблем психічного характеру.
— В Україні було створено міністерство, яке займається відслідковуванням проблем українців за кордоном. Для нас, звичайно, основне завдання — повернути наших людей назад. Нам на даний момент, напевно, не так це і вдається, тому що війна триваж. Я дякую урядові Чехії за ці можливості, які вони створили українцям в Чехії, і за можливість залишатися українцями, будучи в Чехії. Чи ми відслідковуємо як адміністрація — ні. Це повноваження нового міністерства і Міністерства закордонних справ. Завдання, яке ми перед собою ставимо, маючи кордон з Євросоюзом, — це відслідковування людей та створення можливості для повернення їх з-за кордону.
— Як ви вважаєте, чому люди не повертаються і чому так стається, що люди повертаються, не знаходять підтримки в Україні і їдуть назад?
— Якщо ми говоримо про Львівщину, то люди повертаються. На жаль, у перший рік повномасштабного вторгнення був основний відплив. Наступного року якась кількість львів’ян вирішила повернутися, але багато хто залишився, тому що діти вступили до навчальних закладів Євросоюзу, і Чехії у тому числі. Таких людей повернути дуже важко. Завдання — розвивати економіку, щоб вони повернулися.
Під час конференції Global Healthcare Initiative for Ukraine були підписані два меморандуми: між чеським Інститутом клінічної і експериментальної медицини і українською лікарнею «Охматдит», а також між Університетською лікарнею у Брно і Регіональним медичним центром родинного здоров’я Дніпропетровської обласної ради. Голова благодійного фонду Фундація Олени Зеленської Ніна Горбачова розповіла про очікування від заходу.
— Ніно Володимирівно, чого очікуєте від цього заходу, якої медичної допомоги потребує зараз Україна?
— Я скажу відверто, що Фундація Олени Зеленської співпрацює тільки з міжнародними партнерами, залучаючи допомогу лише від них — це і благодійні фонди, і бізнеси, і міжнародні організації. Ми не співпрацюємо з Україною, не приймаємо фінансування. За цей час, за ці три роки, ми об’єднали понад 30 країн, спільно з якими ми вже змогли реалізувати низку проєктів і маємо результати. Скажу відверто, що серед цих 30 країн Чехії немає. Це стосовно саме Фундації Олени Зеленської, але за цей час в нас не було партнерів з Чехії.
— Чому так сталося?
— Я не знаю. Так сталося. Саме тому, коли запросили на цю конференцію, звичайно, це така можливість скористатися, зробити заклик, об’єднати зусилля в сфері охорони здоров’я, в сфері підтримки дітей і молоді України. Ми сфокусувалися на трьох ключових напрямках, саме про здоров’я та центри підтримки. На сьогодні в нас у фокусі є проєкти, де ми потребуємо дуже сильно допомоги. Наприклад, я розповідала, що ми займаємося зараз відбудовою медичного комплексу в Ізюмі і саме на відбудову в нас є партнери, але коли ми відбудуємо, то нам цей комплекс необхідно буде обладнати. Саме тому я тут, і, можливо, з нашою командою ми знайдемо тут однодумців, знайдемо партнерів. Теж саме стосовно і Школи супергероїв, стосовно і таборів, стосовно і мережі молодіжних центрів.



