Чи є майбутнє в нафтогону «Дружба»? Можливо, транспортування неросійської нафти
Уже понад рік до Чехії не надходить нафтопроводом «Дружба» нафта з Росії. І Чехія тепер вирішує, що з ним робити далі. Розглядаються різні варіанти, включно з тим, що нафтопровід був би реверсований, тобто щоб він транспортував нафту з Чехії, наприклад, до Словаччини, пише Чеське телебачення.
Нині практично сто відсотків нафти до Чехії йде західним маршрутом: із танкерних терміналів в італійському Трієсті через Німеччину до нафтосховища і нафтопереробного заводу Orlen Unipetrol у Кралупах-над-Влтавоу.
Рік тому, в квітні 2025 року, був закритий розділ, що тривав шість десятків років: нафтогоном «Дружба» до Чехії перестала надходити нафта з Росії. При цьому Чехія всі ті десятки років була залежна від тієї труби.
І тепер чеська держава вирішує, як знову позбутися залежності тільки від одного шляху транспортування нафти, цього разу з півдня. Тож постає питання: що робити з головним раніше нафтопроводом зі сходу «Дружба».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Конкретного плану щодо самої «Дружби», як кажуть у Міністерстві промисловості і торгівлі, ще не існує, але розробляється кілька рамкових сценаріїв. «Через нафтопровід «Дружба» можна отримувати також нафту, що не походить із Росії, — особливо якби запустити маршрут Одеса — Броди», — змальовує одну з можливостей Рене Недєла, генеральний директор секції енергетики в Міністерстві промисловості і торгівлі Чехії.
Український нафтопровід Одеса — Броди й був збудований свого часу для транспортування нафти з каспійського басейну до Європи через танкерні термінали під Одесою і далі через Броди біля Львова, де цей нафтогін з’єднується з «Дружбою».
Нафтопровід «Дружба»
І тепер саме про таку можливість згадав член правління чеської державної компанії MERO, яка є власником і оператором усіх нафтопроводів на території Чехії, Зденек Дундр — що «Дружбою» може надходити неросійська нафта з Каспійського басейну.
«Звідти ми возимо в сучасності 65 відсотків споживання нафти, нині ми возимо її танкерами. Але існують можливості з’єднання так, щоб нафта дісталася до системи трубопроводів зі сходу нафтогоном «Дружба». Це один зі сценаріїв», — сказав він.
Іще одна можливість, яку згадав Дундр, — інвестувати в переведення нафтопроводу в реверс і використовувати «Дружбу» у зворотному напрямку, подаючи нафту з Чехії, наприклад, до Словаччини. «Ми працюємо з варіантом більшої гнучкості цієї системи. В нинішній час, як бачите, динамічно змінюється все — геополітика, енергетика, — так що добре мати ці системи у стані, здатному транспортувати всіма напрямками», — додав він.
Драматичний відхід від російської нафти
До сценарію відходу від російської нафти Чехія почала готуватися ще в 1990-х роках. Тоді було вирішено будувати приєднання до німецького нафтопроводу TAL. «1996 року запрацював нафтогін IKL (який з’єднує TAL із Чехією — ред.), ним почали транспортуватися спочатку менші обсяги, і ця частка поступово наростала — десь приблизно до частки в 50 відсотків», — пояснює Дундр.
Але Чехія хотіла бути ще менш залежною від нафти зі сходу, і з 2008 року почалася підготовка до підвищення пропускної здатності нафтопроводу TAL. Для цього чеська держава через компанію MERO стала акціонером трубопроводу TAL, щоб мати вплив на підвищення пропускної здатності. Тим не менше, тоді ідею відклали. Аж до 2022 року — коли спалахнула повномасштабна війна Росії проти України.
Нафтопровідні системи в Європі
«І це зовсім змінило політику і ставлення до справи. І в ту хвилю вже завдяки тому, що ми були акціонером, ми змогли стати перед рештою акціонерів і пояснити, що Чехія дійсно потребує мати впевненість і можливість повного постачання цим маршрутом», — пояснив Дундр.
Урешті пропускну здатність нафтопроводу підвищили приблизно на п’ять мільйонів тонн на рік, що було на той час тією часткою, яка до нас надходила з Росії. І в момент, коли Росія зненацька вимкнула нафтопровід «Дружба» навесні 2025 року, Чехія вже мала підготовану альтернативу.
Останні краплі російської нафти
І тому відхід від російської нафти не відобразився якимсь принциповим чином на цінах пального в Чехії. «Лунала думка, що коли ми відріжемо себе від постачання російської нафти, то в Чехії ціна пального буде найвища. А реальність виявилася цілком іншою. Ми в нинішній час належимо до держав із найнижчими цінами на пальне», — каже Дундр.
Але це стосувалося часів до нинішнього нафтового шоку, який спричинила війна в Ірані і подальша блокада Ормузької протоки. Відтоді ціна пального в Чехії зросла чи не найбільше в усьому Євросоюзі. Врешті урядове регулювання цін і маржі заправних станцій і зниження акцизу на дизельне пальне знову дещо знизили ціни.
Тим не менше, російська нафта і далі в Чехії є. Хоча на ціни це ніяк не впливає. Державні матеріальні резерви мають у своїх сховищах нафту з Росії, закуплену в минулому.
«Російська нафта для нас закінчена. Ми розраховуємо, що російську нафту наші нафтопереробні заводи більше переробляти не будуть, і ми в осяжному майбутньому ці рештки російської нафти замінимо на якусь іншу нафту, яка буде годитися для переробки на двох наших НПЗ», — каже директор Управління державних матеріальних резервів Павел Шваґр. За своїми параметрами найкращою альтернативою до російської нафти Ural є нафта Azeri Light із Азербайджану або Brent із Норвегії.
Також на цю тему
-
Чехія вже місяцями не імпортує пальне з російської нафти. Імпорт із інших джерел зростає
Тепер у країні весь бензин і дизельне пальне має вироблятися з іншої нафти в самій Чехії або імпортуватися з-за кордону. І сама Чехія вже пів року живе без російської нафти
-
Росію замінила Норвегія. Чехія отримує газ і нафту з Північного моря
За останні три роки Норвегія стала головним постачальником природного газу до Чехії, замінивши Росію. А останніми місяцями Норвегія дедалі більше замінює й російську нафту
-
Без російської нафти. Вся нафта, яку переробляють у Чехії, надходить західним маршрутом
Нафтопереробний завод компанії Orlen Unipetrol у Літвінові, який досі переробляв нафту з Росії, тепер отримує всю нафту розширеним нафтопроводом TAL із терміналу в Італії
