Куди звертатись, якщо вас обманув роботодавець? Чи можна втратити візу, якщо працювати нелегально?

Алена Вахова

Які найрозповсюдженіші помилки українці роблять при пошуку роботи в Чехії? Де її шукати? Куди звертатися, якщо вас залякують чи ви стаєте жертвою булінгу на робочому місці? Чи можна втратити візу, якщо працювати нелегально? На ці та інші питання відповідає координаторка та методистка програми підтримки біженців організації «Людина в біді» („Člověk v tísni“) Алена Вахова.

— З якими порушенням при влаштуванні на роботу найчастіше стикаються українці?

Алена Вахова | Фото: Hana Řeháková,  Radio Prague International

— Найчастішим питанням, з яким до нас звертаються, є неофіційне працевлаштування. Це робота без договору, без якогось документального підтвердження, якихось законних рамок. Це нелегальна праця. Далі на це все накладаються інші проблеми, наприклад, проблеми з невиплатою заробітної плати, це можуть бути погані умови в місці, де виконується робота. Наприклад, до нас зверталася жінка, яка працювала на якійсь фабриці, там нереально було дихати, дуже сильний був запах при виробництві, і їй ставало погано. Також може бути цькування зі сторони колег, роботодавців, якісь знущання. Останнім часом ми почали зустрічатись з ситуаціями, коли виникають виробничі травми і роботодавці у таких випадках не дотримуються законних дій, яких вони мають дотримуватися. Не виплачують компенсацій. Дуже часто намагаються звалити вину на працівника, сказати, що це не робоча травма, що працівник тут навіть не працював. Це найбільша проблема, коли в людини немає робочого договору, немає ніякого документального підтвердження робочих зв’язків, і в людини стається травма, а роботодавець каже, що це не наш працівник, — тут ми нічого не можемо зробити.

— На виробництвах є камери відеоспостереження — навіть з камер відеоспостереження неможливо отримати якусь інформацію, відео?

— Це приватні камери. Були навіть випадки, коли зникали ці відео, чи камери не працювали. Підчищалася інформація.

— Що ви можете порадити тим людям, які, звичайно, не від гарного життя  погоджуються на нелегальне працевлаштування?

— Чесно, краще не приймати такі пропозиції робочі, а шукати далі. Зареєструватись у бюро працевлаштування, шукати з бюро працевлаштування. Не завжди є ефективність, що знайдеться робота, але просто шукати далі, і брати матеріальну допомогу. Розуміємо, що допомога дуже маленька, але з чим ми часто стикаємося — це те, що люди йдуть на цю роботу, проходить 2—3 місяці, вони до нас звертаються: а нам не виплатили зарплату за ці три місяці. В тому моменті, якщо так подумати, краще вже брати допомогу і шукати іншу роботу, ніж звертатись сюди. Звісно, там більше причин, чому люди погоджуються на цю роботу. Це не тільки економічна ситуація.

— А яка тоді, якщо не фінансова? Люди ж не можуть довго отримувати допомогу від держави, терміни її отримання спливають і людина повинна визначитися. І вона погоджується на те, що є.

— Основна — це фінансова ситуація. Але на це все також нав’язується те, що люди не мають достатнього рівня чеської мови. Вони собі не можуть знайти роботу за своєю кваліфікацією. Також, якщо в людини є якась кваліфікація, її тут треба нострифікувати, і так далі. І це питання, яке ускладнює пошук роботи в Чехії. І останній момент, з яким дуже часто ці недобросовісні робочі пропозиції пов’язані, — це дешеве житло, пропонують дуже дешеві гуртожитки. Наприклад, я стикалася з ситуацією, коли клієнту навіть за 3,5 тисячі крон за особу за місяць запропонували ліжкомісце в гуртожитку. І це дуже дешево, порівнюючи з ринковими цінами.

— Але треба звернути увагу на умови в цих гуртожитках.

— Так, одне питання — умови, а інша ситуація — це те, що це ще більше затягує, можна сказати, в якусь залежність від роботодавця. І клієнти потім, чи люди, які до нас звертаються, бояться йти з роботи, тому що нема де жити. Були моменти, коли клієнти звернулися до нас: ми не хочемо працювати 12 годин на день, за законом маємо працювати вісім. Їм цей координатор, чи той, хто їм надав роботу, сказав: тоді йдіть, виселяйтеся одразу з гуртожитку — а в них двоє-троє дітей, вони не мають куди йти. І, чесно кажучи, система налагоджена таким чином, що вона не береже людей. Ми намагаємося поширювати інформацію, говорити про те, що потрібні зміни, але…

— А які найрозповсюдженіші помилки українці роблять при пошуку роботи в Чехії і подальшому працевлаштуванні?

— Я не можу це назвати помилкою, але не перевіряють роботодавця, не питають людей, чи хтось там працював, який є досвід.

— Тобто алгоритм дій такий: ви дізнаєтеся про роботу, потім шукаєте якийсь вихід на тих людей, які там працювали, чи, можливо, є якийсь сайт, на якому можна дізнатися інформацію, відгуки якісь почитати?

— Є різні організації, я їх тут не можу називати, які мають і списки недобросовісних роботодавців, але там немає всіх, тому що система «агентур» дуже жива. «Агентура» (агентство працевлаштування, нерідко нелегальне — ред.) живе, наприклад, пів року, її закривають, відкривають нову, і вони одна з іншою пов’язані, просто змінюють імена, відкриваються нові і нові «агентури».

— Це ті ж самі люди, роботодавці?

Алена Вахова | Фото: Hana Řeháková,  Radio Prague International

— Це ті ж самі люди, дуже часто. Єдине, що там змінюється координатор, тому що координатори також міняються часто в агентурах. І змінюється просто назва, тому дуже складно перевіряти. Але якщо, наприклад, знаєте когось, хто там працював, запитайте, чи дали робочий договір, тому що це основний момент, з якого ви можете зрозуміти, що це недобросовісний роботодавець, бо якщо він вам не надасть робочий договір, вам потім буде дуже складно довести, що у вас є якісь права взагалі. Звісно, завжди можна довести, якщо у вас там є розпис годин, коли ви працювали, чи є фотографії, чи є чіп, чи картка працівника. Цим можна довести, але це дуже довгий шлях. Найкраще мати робочий договір. І ще одне питання, з чим ми стикнулись, — що є випадки, коли працівнику дають договір, але навіть не дають його перекласти, а просто усно розповідають якусь інформацію, яка в ньому є. Якщо вам дадуть договір — читайте, сфотографуйте його. Не розумієте — зателефонуйте, наприклад, до нас на телефонну лінію, ви нам його можете сфотографувати, ми вам його перекладемо, розкажемо, що там написано. У нас був випадок, де дуже великій кількості людей не виплатили зарплату. І клієнти нам казали: нам обіцяли по 150 крон на годину. Ми, коли дивились договір, де введена сума зарплати, побачили, що там була мінімальна зарплата, здається, в чистому вигляді — це було близько 16 тисяч крон, їм же обіцяли там набагато більше. І коли ми з клієнтами почали вирішувати судову справу про виплачення цих коштів, ми мусили пояснити, що ми не маємо як довести, що їм обіцяли 150 крон. Що ми ще радимо: якщо у вас є якесь листування з роботодавцем, десь у вайбері, ватсапі, — робіть скріншоти, бо роботодавці можуть її видалити. Не комунікуйте усно, комунікуйте через повідомлення, щоб у вас завжди були докази, тому що в момент, коли у вас немає жодних доказів, дуже складно йти з цією справою до суду.

— Стосовно підписання договору ви кажете: сфотографуйте, надішліть нам — а якщо роботодавець каже: просто зараз підписуйте?

— Ми зараз радимо, якщо змушує зараз підписати, в них немає вибору, — вони можуть підписати, потім його сфотографувати, зателефонувати нам, і ми їм хоча б пояснимо, про що йде мова, хоча б заднім числом перевірити ситуацію. В нас були клієнти, яким не виплатили заробітну плату, вони до нас звернулись, ми їм запропонували допомогу з пошуком роботи, вони сказали — ні, знайшли собі нового роботодавця, — за два місяці знов до нас звернулись, бо знову їм не виплатили заробітну плату. І в обох випадках у клієнта не було на руках договору. На жаль, в нього не було на руках нічого. Тому ми радимо вчиться на чужих помилках. Опирайтесь не тільки на свій, а і на поганий досвід інших та змінюйте підхід у пошуку роботи.

— А чому люди, яким ви пропонуєте допомогу з пошуком роботи, відмовляються від неї? Це дивно.

— Тому що ми шукаємо офіційними способами. Ми радимо звернутися до бюро працевлаштування, подивитися на сайтах, наприклад, Jobs.cz, і так далі. І пошук роботи відбувається дуже довго. Нещодавно один з клієнів скаржився моїй колезі, що він відправив своє резюме у більш ніж 15 компаній, і жодна не надала йому відповіді. На жаль, так воно і є. Люди хочуть роботу зараз. Вони хочуть прийти і одразу працювати. На жаль. Тому вони не звертаються по допомогу, яка триває довший час. Якщо вже шукаєте роботу в соціальних мережах, у фейсбуці, телеграмі.

— Мені здається, що там найнебезпечніше.

— Так, там найнебезпечніше. Але я не кажу, що всі пропозиції погані. Є також хороші пропозиції. Наприклад, я сама нещодавно бачила: була пропозиція десь в ресторані працювати офіціантом. І там було все описано. Але в момент, коли пишуть: робота для чоловіків, скільки-то годин на день, стільки-то зарплата, для більшої інформації пишіть кудись — це вже те, що нам демонструє, що треба бути обережним. Ми самі намагаємось трошечки моніторити ці соціальні мережі, переглядати пропозиції.

— Які ще є шляхи працевлаштування, які сайти порадите?

— Є багато сайтів у Чехії офіційних. Найбільш використовані самими чехами — це, напевно, Jobs.cz та Prace.cz.

— Самим українцям шукати роботу ви порадите? Чи можна шукати і самим, але обов'язково треба проконсультуватися, звернувшись до вашої організації «Людина в біді» чи до іншої?

— Ми завжди радимо звернутися кудись. Особливо якщо людина не знає мови, не знає правил, не знає, які дії мають бути виконані зі сторони працівника, зі сторони роботодавця і так далі. Тому ми радимо: звертайтеся до нас. У нас є телефонна лінія, яка працює по всій Чехії. Ми також радимо інші організації в тих регіонах, де ми не працюємо. І, наприклад, у Празі є дуже багато організацій, які допомагають з пошуком роботи. Тому що одне питання — створити резюме, інше питання — знайти роботу, договір підписати, прочитати. І навіть ту роботу, яку ви знайдете на тих сайтах Jobs.cz та Prace.cz і так далі, — ніхто їх не перевіряє, тому може статися будь-яка ситуація. Один з наших клієнтів, який працював у перевіреній фірмі, стикнувся з цькуванням із боку колеги. Роботодавець це не хотів вирішувати, хоча за законом він це мусив вирішити. Нам довелося контактувати з компанією, наша юристка звернулася до керівництва, написавши листа, і вже на основі цього це якось вирішилось. Ми не часто вирішуємо ситуації з цькуванням, але це ситуація, яка також потребує вирішення.

— Ви кажете про те, що українці до вас звертаються після того, як три місяці, наприклад, не отримували заробітну плату. Чому вони так довго терплять?

— Є різні ситуації. Є ситуація, коли вони, наприклад, вірять, їм обіцяють, що за місяць будуть зарплати, а на цей час дають по тисячі крон на особу, чи оплачують їм  гуртожитки, щоб вони далі працювали. І люди просто чекають, тому що вони там працювали, робота, наприклад, була непогана, непогані години, можна було там щось і підзаробити, що їм пропонували якісь години більше відпрацювати. Але є ще ситуації, коли люди бояться, коли зі сторони, наприклад, координатора чи роботодавця на них тиснуть, що не можете нікуди звертатись, погрожують. У нас були ситуації, коли клієнтам відверто погрожували: якщо вони будуть вирішувати питання, їм хтось щось зробить, або їм скасують візу. Тим, хто нелегально працює в Чехії, маючи біженську візу, часто погрожують тим, що вони через таку працю можуть її втратити. Це неправда, але це міф, який поширюється, і ми бачимо, що це одне з питань, чому люди бояться звертатися. Треба проговорити, що не бійтеся — у будь-якому випадку, якщо відбувається якась несправедливість, звертайтеся обов’язково, і краще вирішити це все законно. Навіть до нас можна звернутися на телефонну лінію допомоги анонімно. Ви можете нам зателефонувати, ми не бачимо ваш телефонний номер, ми про вас нічого не знаємо. Розмова хоча записується, але вона записується тільки для нас, для нашої перевірки, але ніхто не дізнається нічого про те, про що ми з вами по телефону обговорювали. Ви не мусите казати назву компанії, ви не мусите казати ваше ім’я, прізвище. Ви можете подзвонити і загально описати свою ситуацію і отримати кваліфіковану пораду.

— Якщо про візу: чи може все ж таки це неофіційне працевлаштування вплинути на те, що візу, наприклад, буде скасовано? Анульовано?

— Якщо ми говоримо про тимчасову візу, біженський статус, в законі немає жодної настанови, на основі чого можна при нелегальній праці скасувати візу. Це на даний момент нереально. Ситуації, коли ми стикаємося з клієнтами, які працюють десь і їм скасували візу, дуже часто пов’язані з житлом. Тому що з 11 лютого 2025 року в нас діє в законі настанова, у якій прописано, що якщо біженець має неофіційне, не зафіксоване житло, можна сказати, неоголошену зміну адреси, якщо у вас, наприклад, фальшива прописка, або якщо ви мешкаєте за іншою адресою, або ви не оголосили, що ви переїхали, і до вашого місця проживання навідається поліція з питань іноземців і перевірить, чи ви там мешкаєте — найбільше цікавляться в гуртожитках, туди поліція приходить і дивиться, чи фактично людина проживає: поліція питає власника гуртожитку, чи в нього є книга тих, хто поселений, і на цей список вони орієнтуються. Вони знаходять вас в списку, ви там не живете, вони фіксують цю інформацію, ніби ви не оголосили зміну, вам скасовують місце прописки. Через 90 днів від скасування місця прописки, якщо ви його не зміните, на 91-й день система автоматично скасовує тимчасовий захист. Це закон. Тобто ви можете навіть не знати, що хтось прийшов, перевірив, ввів вас до якоїсь бази, і за 90 днів ви будете позбавлені цього захисту. Ви завжди можете перевірити, де зареєстроване ваше місце проживання, де ваша «прописка». Зробити це можна онлайн через Portál občana, для чого треба мати якийсь онлайн-ідентифікатор, наприклад, мобільний ключ або банківську ідентифікацію. Дуже важливо, щоб ми це проговорили, щоб люди не переживали, коли їм погрожують таким чином.

— І наостанок: що порадите українцям, які зараз перебувають у пошуку роботи?

— Якщо ви шукаєте роботу, завжди намагайтеся перевірити, що це за фірма, скільки часу вона працює, чи є хтось знайомий, хто її знає.

Якщо це пропозиція десь в інтернеті: скільки інформації про цю роботу надано, яка заробітна плата, чи це договір «о проведені праце», договір про трудову діяльність, або трудовий договір — це дуже важливо.

У момент підписання договору перевіряйте те, що вам пропонували в оголошенні, чи там це прописано.

Завжди намагайтесь мати договір. Якщо вам його не видадуть, хоча б його сфотографуйте або його десь збережіть.

Якщо у вас є якісь повідомлення від роботодавця, де написані обіцянки, скільки ви будете працювати і так далі, завжди старайтесь зберігати всю інформацію, фотодокументувати.

І обов’язково не мовчіть і звертайтеся по допомогу, якщо вас шантажують чи кажуть про те, що ви позбудетеся візи, чи будуть якісь штрафи, чи ще щось.