«До Чехії вже не повернуся» — чех, обвинувачений через службу в ЗСУ
Лукаш Пашкуліак вступив до Збройних сил України без дозволу президента, що в Чехії є кримінальним злочином. Його справу вже передали до суду. Але нині він знову перебуває в Україні.
Проти чоловіка також висунене обвинувачення в підтримці тероризму, що не пов’язане з Україною. В інтерв’ю інтернет-виданню Novinky.cz він знову відкинув обидва обвинувачення. «Про мене пишуть брехню», — стверджує він.
Наприкінці березня прокуратура подала справу проти Пашкуліака до Міського суду Праги. Але ніяких обмежень на нього не накладали, тож чоловік знову поїхав, за його словами, допомагати Україні. «Де я зараз, не має значення», — сказав він.
До Чехії я вже не хочу повертатися. Я зараз в Україні і тут і залишуся. Може, отримаю громадянство. В Чехії я вже нічого не маю і шкодувати про своє рішення не буду
Як заявив Пашкуліак, він хотів було звернутися з проханням про дозвіл від президента Чехії вступити до лав іноземних збройних сил. Але, додав він, коли прем’єр-міністр Петр Фіала і тодішній президент Мілош Земан виступили публічно з заявою, що гарантують безкарність тим, хто йде воювати за Україну, він «сприйняв це як дозвіл».
За словами чоловіка, він не шкодує про те, що він зробив і далі робить для України, і не соромиться цього. А на запитання, що він робитиме, коли війна закінчиться, Пашкуліак відповів: «До Чехії я вже не хочу повертатися. Я зараз в Україні і тут і залишуся. Може, отримаю громадянство. В Чехії я вже нічого не маю і шкодувати про своє рішення не буду».
Лукаш Пашкуліак вирушив до України для участі в її захисті в лавах українського війська в березні 2022 року, невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії до України, — але не попросив президента Чехії про дозвіл на службу в Збройних силах України. Без такого дозволу служба в іноземних збройних силах є для громадян Чехії кримінальним злочином, за незначними винятками.
В Україні Пашкуліак вступив до добровольчого батальйону «Карпатська січ» і брав участь в операціях в Ірпені й Бучі і потім у Харківській області. За порушення заборони на службу в іноземних збройних силах йому може загрожувати вирок до п’яти років позбавлення волі.
Обвинувачений у тероризмі каже, що їхав боротися з тероризмом
Друге обвинувачення, в підтримці і пропаганді тероризму, значно серйозніше — це вже до 15 років позбавлення волі в разі визнання винним. Іще за три місяці до приїзду до України, коли повномасштабне російське вторгнення ще не почалося, чоловік вирішив боротися проти ісламістського тероризму і вступити до лав курдських Загонів народної самооборони (курдське скорочення YPG), що діяли на північному сході Сирії й воювали там проти терористичного угруповання «Ісламська держава» та інших ісламістів. Для цього він прибув до Іракського Курдистану — та незнання мови й ситуації на місці і закритий кордон із Сирією змусили його вже через десять днів повернутися назад.
Але в рішенні про початок кримінального провадження було написано інакше: «Він прибув до Іраку, щоб приєднатися до бойовиків YPG або PKK, щоб у їхніх лавах воювати проти силових структур Туреччини». PKK — це курдське збройне сепаратистське угруповання «Робітнича партія Курдистану», яке дійсно воює з турецькою владою на території Туреччини і визнане терористичним у багатьох країнах світу, зокрема й у Європейському союзі.
Туреччина звинувачує загони YPG в тому, що вони пов’язані з терористами з PKK, а відтак і самі є терористами — але в світі, зокрема в ЄС і в Чехії, з цим не згодні.
І нині в інтерв’ю виданню Novinky.cz Пашкуліак називає це обвинувачення «брехливим». «Я завжди стояв на боці добра і робив максимум для того, щоб тероризм був зупинений», — заявив він. За його словами, обвинувачення ґрунтується на тому, що з ним зв’язувався з пропозицією допомогти один із членів PKK: «Я йому ясно відповів, що не хочу мати з PKK нічого спільного і хочу служити і підтримувати YPG, Загони народної самооборони». Він сподівається, що з цим розберуться і знімуть із нього це обвинувачення.
Попри заяву чеських чільників, за службу в ЗСУ без дозволу засуджують
Лукаш Пашкуліак — принаймні другий чех, обвинувачений у злочині служби в іноземних збройних силах через участь у боях на боці України. Першим став Філіп Сіман, який наприкінці березня 2022 року теж був у складі тодішнього добровольчого батальйону «Карпатська січ» (нині це 49-й окремий стрілецький батальйон «Карпатська січ» Збройних сил України).
Проти Сімана також було висунене значно серйозніше обвинувачення — в мародерстві («грабуванні в зоні воєнних операцій») під час служби в Україні. За це він був засуджений до семи років позбавлення волі.
Але суд першої інстанції не став карати його за вступ до іноземного війська. Суддя Міського суду Праги Гана Крестинова тоді наголосила, що суд узяв до уваги заяви прем’єр-міністра Петра Фіали і попереднього президента Мілоша Земана, які твердили, що чехам, які вирішать служити в українському війську, буде гарантована безкарність шляхом так званої аболіції, тобто звільнення від кримінальної відповідальності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Та апеляційний суд, Вищий суд у Празі, ухвалив протилежне рішення. І до первісного семирічного вироку Сіманові за мародерство додали ще рік позбавлення волі — саме за вступ до іноземного війська без належного оформленого дозволу.
Найімовірніше, це доведеться взяти до уваги і судові в справі Пашкуліака.

