Українці підвищують чехам платню. Працедавці без них не обійдуться

Українців у Чехії надто багато, твердять чільні представники владної партії SPD — і готуються обмежити можливості й вигоди, які дає їм режим тимчасового захисту. Тим часом можливий відхід із Чехії українських працівників означав би проблеми в низці галузей. Вони працюють на місцях, яких не хочуть самі чехи.

Та й «вигоди» для українських біженців уже вельми обмежені. Це, в першу чергу, можливість легально жити в Чехії і мати вільний доступ до ринку праці. Також деяким вразливим категоріям, наприклад, дітям і людям пенсійного віку, чеська держава оплачує можливість отримати базову медичну допомогу.

А от доступу до звичної чеської системи соціальної допомоги українські біженці не мають, хоч такі твердження й лунають із вуст супротивників українців, — вони можуть претендувати тільки на спеціальну гуманітарну допомогу. Неможливість доступу до стандартних соціальних виплат для них передбачена самим інститутом тимчасового захисту, наголошує в інтерв’ю Чеському радіо економістка Клара Калішкова з факультету інформатики й статистики Вищої економічної школи в Празі і дослідницького центру IDEA при Центрі економічних досліджень CERGE-EI.

Так само неправдиві й твердження, до яких теж часто вдаються представники SPD, — ніби українці «забирають у чехів робочі місця». Ба більше, каже Калішкова, — останнє дослідження, в якому вона бере участь разом із колегами з Польщі й Німеччини, засвідчило: чим більше українців прийшло до даної місцевості чи до даної галузі економіки, тим більше там зростав пересічний рівень зарплат місцевих працівників.

Адже українці роблять ту роботу, яку місцеві робити не хочуть. Тож прихід українських працівників загалом підвищує продуктивність праці, що й відбивається на збільшенні зарплат чеських, польських чи німецьких працівників.

Серед галузей, яким уже тривалий час важко набрати собі чеських працівників, економістка називає охорону здоров’я, соціальні служби чи й будівництво. «Коли поговорити з людьми з цих галузей, то вони скажуть, що нестача робочої сили там давня і що нас українські біженці просто рятують. Якби влаштували велику зміну і вони б усі виїхали, то ці галузі опинилися б у великих труднощах. І це галузі, де вже й сьогодні є величезне перевищення попиту над пропозицією», — каже вона. І з часом ці проблеми лише погіршувалися б.

І якби українці перестали працювати в Чехії, це вплинуло б не лише на згадані галузі, додає Калішкова: «Знизився б валовий внутрішній продукт, скоротилося б виробництво, деякі сектори зазнали б великих проблем і в міжнародній конкуренції чи й узагалі мали б проблеми втриматися. Але є й інші речі. Вони тут споживають, тратять гроші. Так що в нас знизиться споживання, а це вповільнює всю економіку. А ще треба згадати про бюджетні наслідки. Можливо, це не помітно, але українці сплачують нам мільярди у вигляді податків та інших внесків до бюджету, платять податки зі споживання».

Фахівчиня нагадує статистику Міністерства праці і соціальних питань: за цими даними, в третьому кварталі минулого року українці внесли до чеського бюджету 8 мільярдів крон, а видатки на їхнє перебування в Чехії були вдвічі меншими.

Але нинішній прем’єр-міністр, голова партії ANO Андрей Бабіш заявляє, що це штучні цифри від минулого уряду. Клара Калішкова з цим не згодна.

«Хто ж інший, як Мінпраці, міг би знати, скільки на них тратиться і скільки вони вносять… Якщо ми не будемо вірити статистикам із бюро працевлаштування про те, скільки людей яку соціальну допомогу отримує, то можемо просто говорити про повітряні замки — то все не має сенсу», — наголошує вона.

Автор : Matěj Skalický | Джерело: iROZHLAS.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему