А якщо всі українці заберуться геть? Чехія переживе тяжкий шок, кажуть фахівці

У боротьбі за голоси виборців напередодні осінніх парламентських виборів дедалі гучніше лунають голоси, що закликають до усунення українських біженців із Чехії. Що б це означало? В першу чергу шок і шкоду для всієї чеської економіки. Зокрема, це відчули б фірми, які беруть українців на роботу і яким було б вкрай важко знайти їм заміну — адже ті часто працюють на гірше оплачуваних посадах. У результаті ймовірного відходу українців Чехія втратила б десятки мільярдів крон, пише інтернет-видання Novinky.cz.

До відходу українців закликає, наприклад, керівник нині опозиційної партії SPD Томіо Окамура. Він хоче переглянути дозволи на перебування в Чехії всіх українців — тобто не тільки біженців, а й тих, хто жив у країні ще до повномасштабного вторгнення Росії до України в лютому 2022 року.

Ця партія, представлена в чеському парламенті, дотримується ультраправих, популістських і відверто проросійських позицій. І чеські оглядачі не виключають, що після виборів до нижньої Палати депутатів 3—4 жовтня цю партію можуть запросити до нової урядової коаліції — це буде можливо в разі, якщо найбільше місць візьме нині теж опозиційна популістська партія ANO, що виступає за припинення військової допомоги Україні і підтримки українців, але вона не зможе сформувати уряд із участю інших політичних сил.

Загалом у Чехії живе понад 572 тисячі українців, із них майже 374 тисячі — з тимчасовим захистом. І, як звертає увагу головний економіст чеського банку Trinity Bank Лукаш Кованда, цього року біженці з погляду державних фінансів внесуть до них приблизно на 10 мільярдів крон більше, ніж держава вистачає на них.

Українці є в переважній більшості активним елементом чеської економіки. Хоча часто йдеться про матерів із дітьми, та, за останніми даними Бюро працевлаштування Чехії, в країні працюють понад 158 тисяч біженців. Загалом же серед українців у Чехії трудові договори мають понад 249 тисяч. І їхнє повернення до України означало б перш за все нестачу необхідної робочої сили.

«І частковий відхід українців знизив би валовий внутрішній продукт Чехії на десятки мільярдів крон», — зазначив Кованда.

Дорожче і повільніше

Українські біженці знаходять роботу найчастіше в будівництві, переробній промисловості, харчовій промисловості, торгівлі і сфері послуг. «Вони значною мірою знаходять собі застосування на робітничих посадах, як допоміжні працівники в будівництві, а також у гастрономії, а серед жінок частково ще в секторі догляду, в прибиральних, медичних і соціальних службах», — сказав виданню Novinky.cz Їржі Горецький, президент Конфедерації спілок працедавців і підприємців.

Згадане будівництво було б серед тих галузей, що потерпіли б від відходу українців найбільше. Українці становлять близько однієї десятої від 415 тисяч людей, які працюють у цій галузі. «Вже нині чеське будівництво залежить від іноземних працівників», — каже Якуб Шимачек, директор будівельної компанії TBG Metrostav.

Представники галузі вже давно попереджають, що наступними роками в ній бракуватиме близько 74 тисяч людей. Відхід українців іще погіршив би ситуацію. І зовсім не має йтися про їхнє примусове повернення на батьківщину через політичне втручання — вони можуть повертатися й самі у випадку закінчення війни чи перемир’я.

Нестача працівників призвела б до подальшого зростання цін на будівельні роботи. Урешті могли б подорожчати і запізнитися регулярні реконструкції, ремонти доріг і великі інфраструктурні проєкти.

Але проблеми настали б не лише в будівництві. Схожих труднощів зазнала б і переробна промисловість. Ускладнення були б і в сфері послуг — наприклад, у випадку готелів і ресторанів.

Економічні втрати

«Для того, щоб фірми могли знайти заміну, вони б мусили значно збільшити пропоновані зарплати, що відобразилося б і на цінах у сфері послуг і будівництві», — каже головний економіст банку Banka Creditas Петр Дуфек.

А таке підвищення зарплат фірми намагалися б перекласти на зростання цін для кінцевих споживачів. І в Чехії знову зросла б інфляція — і знизила реальну вартість підвищених зарплат.

Відхід українців болісно відобразився б і на соціальних послугах, де буває низька платня і такі робочі місця займають українки.

Міністр праці і соціальних питань Чехії Маріан Юречка бачить ситуацію з українськими працівниками так: «Без їхньої праці ми навряд чи обійдемося. Вони допомагають зростанню нашої економіки, що без них не було б можливо, бо в нас не було б кому обійняти ці посади — деякі через брак людей, інші тому, що в них немає зацікавленості».

Тож урешті, за словами економістів, імовірний відхід українців заподіяв би шкоди чеській економіці. За оцінками економіста Віта Граділа з компанії Investika, вона могла б поступово втратити від 0,5 до одного відсотка від свого обсягу.

Джерело: Novinky.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему