«SOS Київ»: 100 мільйонів за п’ять днів. І сума все зростає
Десятки тисяч людей долучилися до чеського збору на генератори й акумуляторні батареї для замерзлого Києва й інших українських міст.
Збір влаштувала чеська ініціатива «Подарунок для Путіна». І, як каже її співзасновник Мартін Ондрачек, до кінця тижня на рахунку може бути й 150 мільйонів крон. Але, схоже, буде й більше.
Про досягнення суми в 100 мільйонів крон ініціатива повідомила під вечір у неділю. Під вечір у понеділок на рахунку було вже під 135 мільйонів, або майже 5 мільйонів 400 тисяч євро — в денний час щогодини додається більш ніж по мільйону крон.
Найбільший наразі наплив стався в п’ятницю — аж банк заблокував приймання коштів. Як розповів Ондрачек станції Radiožurnál Чеського радіо, в ініціативі з’ясували, що колись давно був встановлений ліміт на надходження коштів — 50 мільйонів крон на добу. 23 січня цей ліміт, разом із іншими зборами ініціативи, був перевищений.
Задля швидкості необхідні вироби — від малих генераторів до великих, призначених для «пунктів незламності», медичних, соціальних закладів чи старечих домів — закуповуються на зібрані кошти просто в Україні. «Ми співпрацюємо з партнерським Фондом Сергія Притули, з яким ми працюємо вже півтора року. Вони точно знають, де що потрібно — не тільки в Києві, а й у Дніпрі й Харкові», — розповів Ондрачек.
За його словами, якби ці генератори купували в Чехії, оформлювали їх на митниці і перевозили, це тривало б у найшвидшому разі тижнів два, тому й вирішили купувати їх просто на місці. До того ж в Україні вони часто й на третину дешевші.
«Але ми вже знаємо, що в Україні не вистачає певного типу виробів, які дуже потрібні в нинішні морози — наприклад, певні типи павербанків. Ми знаємо, що такі акумуляторні батареї є в Чехії. Тож будемо замовляти, забезпечимо вантажівки і хочемо відносно швидко направити конвой із кількох авт із цим товаром до України», — каже Ондрачек.
Пізніше в соцмережі ікс він додав, що через масштаби закупівель в Україні закінчилися й наявні великі потужні генератори. Тому ініціатива звернулася й до великих чеських виробників і постачальників, а також перевіряє наявність таких виробів на складах і в Чехії, і в інших країнах, які будуть намагатися закупити, оформити на митниці і відправити до Україні якнайскоріше.
За словами Ондрачека, нинішній збір найшвидший за всі чотири роки існування ініціативи «Подарунок для Путіна».
«Я думаю, тут зійшлося кілька речей. По-перше, тема морозу й «холодомору», як кажуть в Україні, помітно присутня в ЗМІ. По-друге, і в Чехії була незвично холодна зима. Кожен може уявити, як це, коли вдома немає тепла і світла, не тече гаряча вода. А людям доводиться в цьому жити. І по-третє, я думаю, що багато людей — і вони нам це пишуть — цим збором посилає сигнал нинішньому урядові, який не схильний до допомоги Україні. Люди не вийшли демонструвати на площі, а взялися за гаманці й банківські картки і цим дають знати, як вони ставляться до України. І я цьому радий», — сказав Ондрачек.
За його підрахунками, пересічний розмір пожертви становив 1800 крон: «Це цікаво, бо це вказує, що хоча й надходять великі пожертви, головна частина збору — малі внески окремих людей. А ще варто сказати, що ця пересічна сума в 1800 крон пов’язана з тим, що ми працюємо з символічною сумою в 1968 крон, як згадка про серпень 1968 року — до цієї суми люди звикли». На цей час учасниками збору стали майже 79 тисяч донорів.
Як каже Ондрачек, збір «SOS Київ» триватиме доти, доки Україна буде цього потребувати.
І це не єдина така ініціатива. Свій вантаж генераторів направила до України організація Post Bellum. Цього тижня вона готує ще дві вантажівки, повні генераторів.
За ці й інші такі ініціативи чехам подякували й українські дипломати. «Любі чеські друзі, ви неймовірні! Дякую вам за ваші солідарні серця, які зігрівають і рятують людські життя!» — написав у соцмережі ікс посол України в Чехії Василь Зварич. «Це приклад справжньої солідарності. Чехія демонструє, що підтримка України — це не лише слова, а конкретні дії, які рятують життя й зміцнюють нашу стійкість, — заявив у фейсбуці міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Звернувся до чехів зі словами вдячності і президент Чехії Петр Павел. «Я неймовірно пишаються вами всіма, хто робить пожертви і для кого солідарність — не абстрактне поняття. В нашій країні є величезна кількість порядних і чудових людей. Тільки за звичних обставин їх не так видно й чутно. А тут вас видно, і я вам за це дуже вдячний», — написав у соцмережі ікс голова чеської держави.
